Poznaliśmy 24 laureatów i laueratki tegorocznej edycji Studenckiego Programu Stypendialnego. W gronie wyróżnionych osób, które wykazały się wybitnymi osiągnięciami w swoich dziedzinach, aż jedenaście reprezentuje naszą uczelnię.
Studencki Program Stypendialny jest inicjatywą prezydenta Wrocławia, a prowadzi go Wrocławskie Centrum Akademickie. Wnioski złożone przez doktorantów z wrocławskich uczelni (w ośmiu kategoriach) oceniają komisje złożone z uznanych autorytetów związanych z wrocławskim środowiskiem naukowym. Wysokość stypendium to 2000 zł miesięcznie, a pobierać je można przez maksymalnie dziewięć miesięcy.
Doktorantka Dorota Tomaszewska - Rolla i doktorant Mateusz Gabor znaleźli się w gronie laureatów i laureatek tegorocznej edycji programu.
Laureatka otrzymała Stypendium im. Mariana Suskiego za wybitne osiągnięcia w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych. Swoją pracę doktorską „Metody generacji optycznych grzebieni częstotliwości w zakresie średniej podczerwieni dla potrzeb spektroskopii laserowej” przygotowuje pod kierunkiem promotora dr. hab. inż. Grzegorza Sobonia, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Na co dzień zajmuje się badaniem i konstruowaniem źródeł promieniowania laserowego w zakresie średniej podczerwieni do spektroskopii laserowej.
– Ten region spektralny jest szczególnie interesujący ze względu na występujące tam linie absorpcyjne wielu molekuł – mówi laureatka. – Dzięki konstruowanym przeze mnie laserom możliwe jest wykrycie śladowych ilości gazów, na przykład gazów cieplarniach, substancji toksycznych, wybuchowych lub takich, które mogą świadczyć o występowaniu życia na innych planetach.
Badania do doktoratu prowadzi w ramach programu Diamentowy Grant. Jest też laureatką stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Laureat otrzymał Stypendium im. Hugona Steinhausa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk matematycznych. Promotorem jego doktoratu pt. „Kompresja i akceleracja sieci neuronowych przy pomocy metod dekompozycji tensorów” jest dr hab. inż. Rafał Zdunek, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
– Moje zainteresowania naukowe dotyczą głównie metody dekompozycji macierzy i tensorów wraz z ich inżynieryjnymi aplikacjami – mówi Mateusz Gabor. – W moim doktoracie skupiam się na wykorzystaniu metod dekompozycji tensorów do kompresji splotowych sieci neuronowych.
W jednej z swoich pracy Mateusz Gabor zaproponował efektywną metodę kompresji splotowych sieci neuronowych, bazującą na hierarchicznej dekompozycji Tuckera-2, która okazała się bardzo konkurencyjna w stosunku do innych metod kompresji sieci neuronowych.
Stypendysta realizuje także dwa projekty naukowe: jeden finansowany przez Narodowe Centrum Nauki oraz drugi w ramach europejskiego programu Horyzont. – W projekcie NCN skupiam się na wykorzystywaniu metod dekompozycji macierzy i tensorów do detekcji uszkodzenia w łożyskach tocznych. Udało mi się już opracować metodę bazującą na nieujemnej ortogonalnej faktoryzacji macierzy do detekcji uszkodzenia w sygnałach z łożysk z towarzyszącym im szumem Gaussowskim i nie-Gaussowskim – wyjaśnia Mateusz Gabor. – W drugim projekcie zajmuję się analizą punktu stałego w sieciach neuronowych takich jak autoenkodery.
Obecnie pracuje nad sieciami neuronowymi typu „Deep Equilibrium Models”, które są pamięciowo wydajną alternatywą dla standardowych sieci neuronowych. Dla tych sieci, bazując na aplikacji nieliniowej teorii Perrona-Frobeniusa proponuje nowe modele z gwarancjami istnienia unikalnego punktu stałego.