Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Kierunek: Elektronika i telekomunikacja
Język prowadzenia studiów: j. polski
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarna
Profil studiów: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 7
Tytuł zawodowy nadawany po ukończeniu studiów: inżynier
Ostatni nabór miał miejsce w 2022 r.
Prezentacja specjalności:
Elektronika Cyfrowa (EC)
Inżynieria Elektroniczna i Fotoniczna (IEF)
Opis kierunku:
Elektronika i telekomunikacja to dziedziny nauki, od których silnie zależy rozwój większości interdyscyplinarnych rozwiązań konstrukcyjnych, przemysłowych, a także wyspecjalizowanego sprzętu badawczo-naukowego (mikroprocesorowe układy sterowania urządzeń; sterowanie i wzajemna komunikacja poszczególnych elementów dużych systemów zintegrowanych w lokalne sieci Ethernet, rozwój i budowa nowych narzędzi badawczych wraz z analizą uzyskiwanych danych).
Kierunek Elektronika i telekomunikacja realizowany jest z wykorzystaniem unikalnej w skali europejskiej bazy laboratoryjnej i badawczej przez nauczycieli akademickich o uznanej renomie w tej dziedzinie. Program nauczania EiT obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące:
- projektowania i budowania złożonych systemów elektronicznych zawierających wyspecjalizowane analogowe i cyfrowe układy scalone, procesory oraz kontrolery programowalne, mikrosystemy, moduły telekomunikacyjne w tym układy komunikacji bezprzewodowej;
- programowania mikroprocesorów, mikrokontrolerów oraz wykonywania spersonalizowanego oprogramowania w tym do aplikacji mobilnych;
- zaawansowanych technologii mikro- i nanoelektronicznych oraz fotonicznych do produkcji układów scalonych, elementów czujnikowych i mikrosysytemów, a także przyrządów optoelektronicznych, fotonicznych i optoelektroniki zintegrowanej;
- aplikacji poszczególnych rozwiązań elektronicznych i teleinformatycznych w praktyce, na potrzeby nowoczesnego przemysłu, medycyny, motoryzacji, ochrony środowiska, elektroniki użytkowej, metrologii i telekomunikacji;
- komputerowej symulacji i modelowania układów elektronicznych, optoelektronicznych i mikrosystemów.
Specjalności:
Studenci mają możliwość wyspecjalizowania się w zakresie dwóch specjalności:
Inżynieria elektroniczna i fotoniczna – obejmująca swoim programem zaawansowane technologie mikroelektroniczne do produkcji układów scalonych, elementów czujnikowych i mikrosysytemów, a także przyrządów optoelektronicznych i fotonicznych.
Elektronika cyfrowa – która posiadając w swoim zakresie tematycznym zarówno projektowanie funkcjonalnych układów elektronicznych jak i ich programowanie na potrzeby m.in. przetwarzania sygnałów jest w obecnych czasach podstawą działania większości urządzeń elektronicznych i teleinformatycznych na rynku.
Program studiów:
Aktualna wersja programu studiów jest dostępna pod linkiem: plany i programy studiów.
Perspektywy zatrudnienia:
- Projektant, wykonawca i tester układów elektronicznych (analogowych i cyfrowych) z wykorzystaniem najnowszych systemów i metod projektowania i diagnostyki.
- Wyspecjalizowany serwisant nowoczesnych urządzeń opartych na systemach elektroniczno-informatycznych.
- Integrator systemów elektronicznych i informatycznych dla np. Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0, motoryzacji czy inteligentnych rozwiązań infrastrukturalnych wliczając programowanie linii produkcyjnych.
- Koordynator lub lider zespołów projektowych i produkcyjnych nowoczesnych systemów elektronicznych posiadający interdyscyplinarną wiedzę z zakresu produkcji i aplikacji rozwiązań inżynierskich, a także z zakresu strategii rynkowej.