Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Elektronika

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Kierunek: Elektronika
Język prowadzenia studiów: j. polski (1 specjalność w j. angielskim)
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarna
Profil studiów: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 3
Tytuł zawodowy nadawany po ukończeniu studiów: magister inżynier

Prezentacje multimedialne specjalności na kierunku:
Akustyka, Aparatura elektroniczna, Systemy przetwarzania sygnałów, Advanced Applied Electronics.

Opis kierunku:
Studia na kierunku Elektronika umożliwiają zdobycie pogłębionej wiedzy i kompetencji z zakresu nowoczesnych systemów elektronicznych i programistycznych. Studenci mają możliwość rozwoju kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów i efektywnego zdobywania umiejętności z zakresu: projektowania i praktycznej realizacji układów elektronicznych i programistycznych. Studenci mają również możliwość bycia częścią zespołów realizujących projekty badawcze i rozwojowe prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę badawczo-dydaktyczną. Oprócz kompetencji istotnych na rynku pracy studia te z powodzeniem wprowadzają pasjonatów w świat nauki i stanowią solidną bazę pod realizację pracy doktorskiej. Kształcenie realizowane jest w ramach czterech specjalności. 

Specjalności:
Studenci mają możliwość wyspecjalizowania się w zakresie czterech specjalności:

Akustyka – kształcenie obejmuje wiedzę z zakresu akustyki fizycznej, dźwięku cyfrowego, urządzeń głośnikowych oraz hałasów i wibracji, obejmuje również problematykę prognozowania w akustyce środowiska i tworzenia map akustycznych. Przekazywana jest wiedza z zakresu metod analizy i przetwarzania sygnałów akustycznych, komputerowego modelowania w akustyce, zastosowań techniki ultradźwiękowej w przemyśle i medycynie, a także z zakresu bio- i hydroakustyki, diagnostyki akustycznej oraz reżyserii dźwięku. Kształcenie jest kontynuacją specjalności Inżynieria Akustyczna prowadzonej na studiach pierwszego stopnia. W ramach specjalności studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy poprzez udział w zajęciach organizowanych przez sekcję studencką Audio Engineering Society, Studenckie Radio Luz oraz Telewizję Styk.

Aparatura elektroniczna – Profil kształcenia w ramach specjalności zapewnia absolwentom przygotowanie niezbędne do podjęcia pracy w zespołach R&D i grupach badawczych projektujących i wdrażających zaawansowaną aparaturę elektroniczną wykorzystywaną w szerokim spektrum gałęzi przemysłu i nauki. Interdyscyplinarny charakter zagadnień poruszanych w ramach studiów m.in. w zakresie najnowszych osiągnięć technologii elektronicznych (w tym mikroprocesorowych), kondycjonowania i przetwarzania sygnałów, transmisji danych (w tym telemetrii i telemedycyny), modelowania matematycznego oraz technik sztucznej inteligencji, pozwala na integrację wielu kompetencji i umiejętności umożliwiających prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w uczelniach i instytucjach badawczo-rozwojowych w kraju i zagranicą, a także pracę w przemyśle HI-TECH, np. w działach badawczo-rozwojowych firm wytwarzających aparaturę elektroniczną i optoelektroniczną czy prowadzących eksperymenty pomiarowe, np. w charakterze projektanta/konstruktora, architekta systemów elektronicznych, lidera zespołu, analityka czy kierownika zespołu badawczo-rozwojowego.

Systemy przetwarzania sygnałów – Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w instytucjach związanych z szeroko pojętym cyfrowym przetwarzaniem sygnałów i elektroniką. Może znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania, produkujących sprzęt elektroniczny, informatyczny i komunikacyjny oraz w branżach związanych z konstrukcją i testowaniem przemysłowej i naukowej aparatury elektronicznej wykorzystującej zaawansowane metody cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów.

Advanced Applied Electronics – Kształcenie obejmuje szeroką wiedzę w dziedzinie elektroniki, optoelektroniki, technik wielkich częstotliwości i telekomunikacji. Program kształcenia umożliwia poszerzenie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zaawansowanych: analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, laserów i światłowodów, elektroniki mikrofalowej, zastosowania programowalnych układów cyfrowych i mikroprocesorowych w urządzeniach i sieciach. Dzięki dostępności do wysokiej klasy laboratoriów badawczych ambitni studenci mają możliwość uczestniczenia w aktualnie prowadzonych interdyscyplinarnych projektach badawczych. Daje to możliwość zdobycia podstawowego doświadczenia w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych i współpracy w grupie projektowej. Daje to solidne podstawy do dalszego rozwoju poprzez pracę w centrach badawczych firm lub realizację doktoratów. Realizując kursy  prowadzone całkowicie w języku angielskim, absolwent istotnie zwiększa swoje możliwości komunikacji językowej oraz potencjał mobilności.

Zastosowania inżynierii komputerowej w technice – specjalność wygaszona od cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2021/2022.

Program studiów:
Aktualna wersja programu studiów jest dostępna pod linkiem: plany i programy studiów.

Perspektywy zatrudnienia:

- Akustyka (ETA):

  • Realizator i reżyser dźwięku w radiofonii, telewizji, kinematografii, fonografii i przemyśle rozrywkowym.
  • Reżyser nagrań dźwiękowych w państwowych i prywatnych studiach nagrań dźwiękowych.
  • Rządowe i przemysłowe laboratoria i instytucje badawcze pracujące w dziedzinie ochrony środowiska przed hałasem – stanowiska kierownicze, badawcze, konstrukcyjne, doradcze.
  • Laboratoria kryminalistyczne policji i laboratoria analityczne i kryptograficzne służb specjalnych – stanowiska związane z rozpoznawaniem mowy i mówców oraz wydobywania sygnałów akustycznych z szumów i zakłóceń.
  • Wyższe uczelnie i instytuty badawcze: stanowiska naukowe, dydaktyczne i inżynierskie w dziedzinach związanych z akustyką i techniką ultradźwiękową.

- Aparatura elektroniczna (EAE):

  • Projektant i programista urządzeń i systemów elektronicznych oraz optoelektronicznych, w tym systemów inteligentnych.
  • Menedżer projektu i wdrożenia urządzeń i systemów elektronicznych.
  • Administrator systemów komputerowych i pomiarowych.
  • Organizator i kierownik eksperymentów pomiarowych i komputerowych.
  • Doradca i instruktor z zakresu aparatury elektronicznej powszechnego użytku, medycznej i przemysłowej.
  • Zatrudnienie w największych przedsiębiorstwach na Dolnym Śląsku: Whirlpool, Siemens, Volvo, LG Display, Diehl Controls, Espotel, Sonel, Radiotechnika Marketing; w przedsiębiorstwach ogólnopolskich: Philips Lighting Poland, Lumel, Centrum Oprogramowania Motoroli oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach elektronicznych.

- Systemy przetwarzania sygnałów (EPS):

  • Projektant/architekt i konstruktor oprogramowania do cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów w firmach produkujących sprzęt elektroniczny, informatyczny i komunikacyjny.
  • Projektant/architekt i programista systemów DSP na specjalizowanych procesorach sygnałowych.
  • Projektant/architekt i programista systemów sztucznej inteligencji opartych na technologii sieci neuronowych.
  • Projektant/architekt i programista systemów biometrycznych.
  • Projektant systemów multimedialnych do przetwarzania sygnałów mowy, dźwięku oraz obrazów wideo.
  • Możliwość zatrudnienia i realizacji kariery zawodowej w działach IT różnych sektorów gospodarki, biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw i firm działających  w obszarze szeroko pojętej elektroniki i informatyki, np. Nokia Networks, Volvo, Dolby Poland, IBM, Tieto.

- Advanced Applied Electronics (AAE):

  • Przemysł wykorzystujący lub/i produkujący aparaturę elektroniczną i optoelektroniczną, lasery, światłowody, włączając transport i telekomunikację - stanowiska kierownicze różnych szczebli, stanowiska konstrukcyjne i doradcze.
  • Rządowe i przemysłowe laboratoria i instytucje badawcze pracujące w dziedzinie elektroniki, optoelektroniki, laserów, światłowodów, telekomunikacji – stanowiska kierownicze, badawcze, konstrukcyjne, doradcze.
  • Wyższe uczelnie – stanowiska naukowe, dydaktyczne i inżynierskie w dziedzinach elektroniki, elektrotechniki i optoelektroniki.

  eka_ii_photo_1.jpg  eka_ii_photo_2.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024