Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Elektroniczne systemy mechatroniki

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Kierunek: Elektroniczne Systemy Mechatroniki
Język prowadzenia studiów: j. polski
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarna
Profil studiów: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 3
Tytuł zawodowy nadawany po ukończeniu studiów: magister inżynier

Prezentacja multimedialna kierunku:
Prezentacja on-line
ESM Interdyscyplinarny kierunek dla ambitnych inżynierów

Opis kierunku:
Elektroniczne Systemy Mechatroniki (ESM) to kierunek studiów, który obejmuje najnowsze zagadnienia z obszaru mechatroniki z silnym akcentem elektroniki, oprogramowania oraz czujników i mikrosystemów. Absolwenci ESM są specjalistami oczekiwanymi na obecnym rynku pracy, gdzie premiowane są m.in. wszechstronność, interdyscyplinarność i niekonwencjonalne myślenie w rozwiązaniu postawionych zadań.

Program studiów kierunku Elektroniczne Systemy Mechatroniki został opracowany na podstawie doświadczeń dydaktycznych wydziału w obszarze mechatroniki oraz informacji zwrotnej od absolwentów kierunku pokrewnego, którym była Inżynieria Mikrosystemów Mechatronicznych. Synergia dwóch punktów widzenia zaowocowała ofertą dydaktyczną w postaci kierunku ESM, który jest odpowiedzią na aktualne realia rynku pracy.

Elektronika w systemach mechatronicznych obejmuje zagadnienia począwszy od techniki sensorycznej, przez cyfrową analizę danych, do sterowania bądź aktuacji. Wiele urządzeń otaczających nas codziennie to właśnie systemy mechatroniczne, które mogą mieć rozmiary od makro-, przez mikro- do nanoskali: np. zautomatyzowana stacja diagnostyczna, sztuczny satelita ziemi, współczesny samochód, pralka czy biochip analityczny.

Przedmioty zawarte w programie studiów kierunku ESM obejmują cztery bloki tematyczne: elektronika, programowanie i technika cyfrowa, mechatronika oraz mikrosystemy i optoelektronika. Wykłady i laboratoria prowadzone są przez specjalistów i pozwalają zdobyć lub usystematyzować wiedzę z zakresu elektroniki, optoelektroniki, programowania oraz techniki cyfrowej i pomiarowej, ze szczególnym uwzględnieniem zaawansowanych i stosowanych w przemyśle technik mechatronicznych, m.in. druku 3D, modelowania numerycznego, budowy mikrosystemów elektromechanicznych. Program studiów ESM wyróżnia się dużą liczbą zajęć praktycznych, które pozwalają zdobyć umiejętności współdziałania, koordynacji i organizacji pracy oraz samodzielnego poszukiwania lub rozwiązania istniejących lub przewidywanych problemów technicznych.

Na kierunku ESM doskonale odnajdą się absolwenci studiów pierwszego stopnia z obszaru mechatroniki, elektroniki, czy też automatyki, którzy w ramach dalszej specjalizacji chcieliby uzyskać wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, konstruowania i wdrażania systemów elektronicznych stosowanych w nowoczesnej mechatronice, także w zakresie mikrosystemów.

Absolwent kierunku ESM jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych o szerokim profilu (m.in. motoryzacja, przemysł lotniczy, produkcja aparatury medycznej i diagnostycznej oraz sprzętów gospodarstwa domowego), jak również posiada atuty do rozwinięcia własnej działalności gospodarczej. Jednocześnie, zdobywanie wiedzy i umiejętności w nowoczesnych laboratoriach dydaktycznych i naukowo-dydaktycznych pod okiem profesjonalnej kadry pozwala na kontynuowanie kształcenia na studiach III stopnia oraz prowadzenie badań w działach R&D przedsiębiorstw przemysłowych.

Specjalności:
Studenci mają możliwość wyspecjalizowania się w określonym obszarze tematycznym przez odpowiedni dobór kursów w blokach wybieralnych.

Program studiów: esm_ii_struktura_mini.jpg
Graficzna wersja planu studiów dostępna jest pod linkiem: struktura planu studiów.
Aktualna wersja programu studiów jest dostępna pod linkiem: plany i programy studiów.

Perspektywy zatrudnienia:

  • projektant, wykonawca i tester systemów mechatronicznych i elektronicznych oraz mikrosystemów z wykorzystaniem najnowszych narzędzi projektowo-diagnostycznych,
  • wyspecjalizowany serwisant nowoczesnych urządzeń opartych na systemach mechaniczno-elektroniczno-informatycznych,
  • integrator systemów mechanicznych, elektronicznych i informatycznych dla np. Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0, motoryzacji czy inteligentnych rozwiązań infrastrukturalnych,
  • koordynator lub lider zespołów projektowych i produkcyjnych nowoczesnych systemów mechatronicznych i mikrosystemów.

  esm_ii_photo_1.jpeg  esm_ii_photo_2.jpeg

Politechnika Wrocławska © 2025