Logowanie

 

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Elektronika

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Kierunek: Elektronika
Język prowadzenia studiów: j. polski
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarna
Profil studiów: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 7
Tytuł zawodowy nadawany po ukończeniu studiów: inżynier

Prezentacja o kierunku

Opis kierunku:
Studia na kierunku Elektronika umożliwiają zdobycie wiedzy i kompetencji z zakresu nowoczesnych systemów elektronicznych obecnych praktycznie w każdej dziedzinie życia człowieka. Uniwersalność tego typu układów wymaga od studentów kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów i rozwoju umiejętności sprzętowych (projektowanie i praktyczna realizacja układów elektronicznych) jak również programistycznych. Kandydaci decydujący się na studia na tym kierunku mają również możliwość zdobywania kompetencji miękkich wspomagających efektywną pracę w grupie projektowej oraz przygotowujących do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kształcenie realizowane jest w ramach trzech specjalności.

Specjalności:
Studenci mają możliwość wyspecjalizowania się w zakresie trzech specjalności:

Inżynieria Akustyczna – kształcenie obejmuje wiedzę z zakresu elektroakustyki, techniki ultradźwiękowej, technik cyfrowego przetwarzania sygnałów akustycznych, zagadnień ochrony przed hałasem i wibracjami, komunikacji za pomocą sygnału mowy (człowiek-człowiek lub człowiek-komputer), podstaw realizacji dźwięku, projektowania urządzeń, systemów elektroakustycznych i akustyki wnętrz, wykonywania pomiarów, analiz i przetwarzania sygnałów akustycznych, posługiwania się aparaturą ultradźwiękową stosowaną w przemyśle i w medycynie. W ramach specjalności studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy poprzez udział w zajęciach organizowanych przez sekcję studencką Audio Engineering Society, Studenckie Radio Luz oraz Telewizję Styk.

Aparatura Elektroniczna – Wszechstronny charakter kształcenia w ramach specjalności obejmującego zagadnienia: fizycznych podstaw działania czujników i sensorów, kondycjonowania i przetwarzania sygnałów, optoelektroniki, projektowania i programowania systemów mikroprocesorowych, przetwarzania obrazów oraz praktycznych zastosowań elektroniki w nauce, przemyśle i medycynie, sprawia, że absolwenci uzyskują gruntowne przygotowanie w zakresie wykorzystania technik i narzędzi niezbędnych w projektowaniu, konstrukcji, oprogramowaniu, eksploatacji oraz serwisu systemów elektronicznych i fotonicznych. Poznają techniki wirtualnego i szybkiego prototypowania, projektowania i wdrażania układów wbudowanych oraz systemów akwizycji i przetwarzania danych, wykorzystujących przetworniki pomiarowe wielkości fizycznych (np. optoelektroniczne, biomedyczne, MEMS itp.), mikrokontrolery, procesory sygnałowe (DSP) i specjalizowane układy elektroniczne (jak CPLD czy FPGA). Umiejętności praktyczne nabywanie w ramach zajęć laboratoryjnych i projektowych, obejmujące pracę zespołową, pozwalają na kreatywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań elektronicznych w systemach elektronicznej aparatury przemysłowej i medycznej.

Systemy Przetwarzania Sygnałów w elektronice – kształcenie obejmuje wiedzę ogólną z zakresu cyfrowego przetwarzania i rozpoznawania obrazów, zasady uczenia maszynowego oraz akwizycji i przetwarzania danych biometrycznych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu podstawowych struktury danych oraz zasady tworzenia i działania sieci neuronowych. Absolwenci specjalności: potrafią korzystać z systemów operacyjnych czasu rzeczywistego, obsługiwać narzędzia do implementacji struktur logicznych w oparciu o języki VHDL oraz Verilog, potrafią uruchomić systemy DSP na specjalizowanym procesorze sygnałowym, stworzyć zaawansowane aplikacje działające w systemie Android oraz oprogramowanie rozproszone a także zastosować sieci neuronowe do rozwiązania postawionych zadań.

Program studiów:
Aktualna wersja programu studiów jest dostępna pod linkiem: plany i programy studiów.

Perspektywy zatrudnienia:

  • Operator i realizator dźwięku w radiofonii, telewizji, kinematografii, fonografii i przemyśle rozrywkowym, w teatrach dramatycznych i operowych, studiach nagraniowych.
  • Projektant systemów nagłośnienia oraz dźwiękowych w wyspecjalizowanych firmach, projektant adaptacji akustycznej pomieszczeń, inżynier w firmach zajmujących się redukcją hałasu, produkcją czujników i urządzeń ultradźwiękowych.
  • Konstruktor i tester analogowych i mikroprocesorowych urządzeń elektronicznych powszechnego użytku, systemów inteligentnych, energii odnawialnej, urządzeń medycznych i przemysłowych, w tym wykorzystujących mikroprocesory sygnałowe (DSP), układy programowalne (CPL D, FPGA) i współpracujących z systemami komputerowymi.
  • Programista systemów wbudowanych, integrator systemów.
  • Programista mikroprocesorowych systemów sterowania.
  • Programista aplikacji sieciowych oraz systemów widzenia i uczenia maszynowego ML/AI.
  • Projektant systemów sztucznej inteligencji opartych na sieciach neuronowych.
  • Projektant i programista aplikacji mobilnych i sieciowych .
  • Projektant i programista systemów rozproszonych i pojazdów autonomicznych (np. dronów)
  • Programista specjalizowanych procesorów sygnałowych oraz układów FPGA
  • Programista systemów czasu rzeczywistego.

eka_i_zdjecie_1.jpgeka_i_zdjecie_2.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024