Słowo Dziekana

Szanowni Państwo!

Rafał WalczakWspółczesne otoczenie techniczne zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Konkurencyjna gospodarka oparta na wiedzy i cyfrowe społeczeństwo wykorzystują nowoczesne systemy i wyroby oparte na szeroko rozumianej elektronice, automatyce i robotyce oraz technice informacyjnej. Przemysł 4.0, Internet Rzeczy,  motoryzacja, medycyna czy wreszcie smartphony i codzienne gadżety to tylko wybrane obszary z otaczającej nas rzeczywistości , w której obiekt fizyczny (elektroniczny) współpracuje z wirtualnym światem (informacyjnym).

Wydział  Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów jest Wydziałem integrujących pracowników w ramach dyscypliny Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika. Kompetencje pracowników Wydziału oraz unikatowa infrastruktura badawcza i dydaktyczna powoduję, ze Wydział ten pokrywa zagadnienia związane z elektroniką oraz automatyką i robotyką w bardzo szerokim zakresie. Na Wydziale obecne są zatem nowoczesne aspekty badawcze i dydaktyczne, w rozszerzonym, często interdyscyplinarnym, zakresie odpowiadającym na zapotrzebowanie  współczesnej gospodarki i społeczeństwa.

Drodzy Studenci!

Od roku akademickiego 2021/2022 na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, „pod jednym dachem elektroniki”, prowadzonych jest kilka kierunków studiów o kluczowym znaczeniu dla rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju zgodnymi z Krajowymi Inteligentnymi Specjalnościami, Strategią Rozwoju Dolnego Śląska i kierunkami rozwoju kształcenia w Unii Europejskiej. Są to:

• Automatyka i robotyka;
  • Elektronika;
  • Elektronika i telekomunikacja;
  • Inteligentna elektronika;
  • Inżyniera mikrosystemów mechatronicznych;
  • Electronic and Computer Engineering;

W ramach jednego Wydziału macie Państwo możliwość studiowania na kilku kierunkach związanych z nowoczesną elektroniką oraz automatyką i robotyką - od zagadnień związanych z mikroelektroniką i mikrosystemami, przez techniki analogowe i cyfrowe, fotonikę użytkową, akustykę, automatykę i robotykę z elementami sztucznej inteligencji. Na pewno każdy z Państwa znajdzie temat dla siebie fascynujący i kierunek, w którym będzie się rozwijał. W ramach wielu kół naukowych możecie Państwo pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności,  angażować się w niezwykłe projekty i nawiązywać nowe kontakty.

Do zobaczenia na wykładach, ćwiczeniach i laboratoriach na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Z wyrazami szacunku,
Rafał Walczak