Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Study in English

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oferuje studia I stopnia prowadzone w j. angielskim - Electronic and Computer Engineering – oraz dwie specjalności kształcenia w języku angielskim dla studentów II stopnia: Embedded Robotics na kierunku Automatyka i Robotyka oraz Advanced Applied Electronics na kierunku Elektronika.

Oferowane studia w j. angielskim umożliwiają studiowanie większej liczbie studentów zagranicznych, ale także polskim studentom, którzy wspólnie przygotowują się do pracy w zespołach międzynarodowych, co jest cenione przez międzynarodowe koncerny.

Absolwenci specjalności angielskojęzycznych są dobrze przygotowani do pracy w międzynarodowych środowiskach, gdyż studia w języku angielskim rozszerzają znacznie ich praktyczne umiejętności językowe, a udział w organizowanych seminariach i warsztatach prowadzonych przez specjalistów z renomowanych krajowych, europejskich i światowych uczelni i firm zapewnia uzyskanie stosownych kompetencji. 

Program studiowania na nowym kierunku Electronic and Computer Engineering uwzględnia istotne potrzeby i wymagania współczesnego rynku pracy dla elektroników. Kierunek ten łączy wiedzę z zakresu tradycyjnej elektroniki z informatyką oraz automatyką i robotyką.

Profil firm, które będą korzystać z kompetencji absolwentów tego kierunku, to przede wszystkim firmy produkcyjne i usługowe. W tym zakresie istnieje, a w najbliższym czasie będzie stale wzrastało, zapotrzebowanie na specjalistów z tytułem inżyniera elektronika, posiadających umiejętności integracji urządzeń i systemów elektronicznych analogowych i cyfrowych (w tym mikroprocesorowych) w szeroko rozumianej automatyce przemysłowej.

Umiejętności te zawierają m.in. programowanie sterowników PLC, PAC, systemów SCADA oraz systemów robotycznych, uruchamiania i rozruchu systemów sterowania, lokalnego i zdalnego serwisu, zdalnego nadzoru nad pracującymi systemami sterowania produkcji. Również umiejętność projektowania szeroko rozumianych układów sterowania, systemów telemetrycznych i pomiarowych będzie na rynku pracy przyjęta bardzo pozytywnie.

Kształcenie obejmuje szeroką wiedzę w dziedzinie elektroniki, optoelektroniki, technik wielkich częstotliwości i telekomunikacji. Program kształcenia umożliwia poszerzenie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zaawansowanych: analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, laserów i światłowodów, elektroniki mikrofalowej, zastosowania programowalnych układów cyfrowych i mikroprocesorowych w urządzeniach i sieciach.

Dzięki dostępności do laboratoriów badawczych studenci mają szansę osiągnąć elementarne doświadczenia dla ich przyszłej pracy w dziedzinie badań i rozwoju, a także na uczelniach. Realizując kursy  prowadzone całkowicie w języku angielskim, absolwent istotnie zwiększa swoje możliwości komunikacji językowej oraz potencjał mobilności.

Nowoczesne urządzenia elektroniczne coraz częściej przyjmują postać systemów wbudowanych, zawierających zintegrowane z urządzeniem podsystemy mikroprocesorowe i komputerowe. Tego rodzaju urządzenia elektroniczne są podstawowym elementem składowym systemów robotyki, można je także znaleźć w konstrukcjach pojazdów, systemów awioniki, nawigacji i telekomunikacji, w systemach medycznych, w bankowości, a także w elektronice domowej i użytkowej.

Kształcenie na specjalności obejmuje analizę i projektowanie systemów wbudowanych, techniki sterowania i sterowniki robotów, metody planowania ruchu i zadań robotów, systemy sensoryczne i napędowe, metody sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe, robotykę społeczną i interfejsy człowiek-robot.

Politechnika Wrocławska © 2025