Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Elektronika i fotonika

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Kierunek: Elektronika i fotonika
Język prowadzenia studiów: j. polski
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarna
Profil studiów: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 7
Tytuł zawodowy nadawany po ukończeniu studiów: inżynier

Opis kierunku:

Elektronika i fotonika to dziedziny leżące u podstaw działania wielu współczesnych urządzeń. Niektórymi posługujemy się na co dzień, inne wykorzystujemy korzystając z nowoczesnej telekomunikacji czy pozyskując energię słoneczną, inne jeszcze mają zastosowania zawodowe, np. w instalacjach przemysłowych.

Kierunek Elektronika i fotonika daje możliwość poznania tajników konstrukcji i sposobu wytwarzania elementów i podzespołów używanych w tychże urządzeniach, łączenia ich w systemy oraz podstaw ich programowania.

Studia na kierunku Elektronika i fotonika realizowane są z wykorzystaniem unikalnej w skali europejskiej bazy laboratoryjnej i badawczej przez nauczycieli akademickich o uznanej renomie w tej dziedzinie. Program studiów obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące:

  • projektowania i wykonywania złożonych systemów elektronicznych zawierających nowoczesne podzespoły analogowe i cyfrowe i mikromechaniczne, sterowane mikrokontrolerami i programowalnymi układami logicznymi,
  • zaawansowanych technologii mikro- i nanoelektronicznych oraz fotonicznych stosowanych w produkcji układów scalonych, elementów czujnikowych oraz mikrosystemów,
  • podstaw fizycznych, konstrukcji i wytwarzania elementów optoelektronicznych i fotonicznych, optyki zintegrowanej  systemów światłowodowych,
  • zasad programowania mikrokontrolerów, programowalnych układów logicznych i tworzenia aplikacji mobilnych,
  • zastosowania technik komputerowych w projektowaniu i modelowaniu systemów elektronicznych, fotonicznych i mikrosystemów

Struktura planu studiów

Perspektywy zatrudnienia:

  • Projektant, wykonawca i tester układów elektronicznych (analogowych i cyfrowych) z wykorzystaniem najnowszych systemów i metod projektowania i diagnostyki.
  • Wyspecjalizowany serwisant nowoczesnych urządzeń opartych na systemach elektroniczno-informatycznych
  • Integrator systemów elektronicznych i informatycznych dla np. Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0, motoryzacji czy inteligentnych rozwiązań infrastrukturalnych wliczając programowanie linii produkcyjnych.
  • Koordynator lub lider zespołów projektowych i produkcyjnych nowoczesnych systemów elektronicznych posiadający interdyscyplinarną wiedzę z zakresu produkcji i aplikacji rozwiązań inżynierskich, a także z zakresu strategii rynkowej.

eif_1.jpg eif_2.jpg

_82a0298.jpg _82a0272.jpg

Politechnika Wrocławska © 2025