W środę (30 listopada) z przyjemnością odwiedziliśmy laboratoria Katedry Mikrosystemów.
Zwiedzanie rozpoczęło się krótką prezentacją i rozmową z Kierownikiem Katedr, Profesorem Andrzejem Dziedzicem, który przedstawił dane dotyczące Katedry, obszary zainteresowań badawczych jej naukowców i realizowaną w ramach Katedry pracę dydaktyczną. W związku z tą ostatnią okazało się, że w poprzednim roku Katedra wypromowała największą ilość dyplomantów.
Następnie przeszliśmy do laboratoriów, które stopniowo odkrywały przed nami swoje tajemnice.
Do Laboratorium Rentgenowskiej Tomografii Komputerowej zaprosił nas jego opiekun merytoryczny dr Przemysław Matkowski.
Pokazał nam tomograf rentgenowski , urządzenie, które umożliwia dokonywanie badań tomograficznych i które także, w ograniczonym zakresie, wykorzystuje się do pracy dydaktycznej.
Poruszyliśmy tematykę badania niezawodności różnego rodzaju materiałów. Badania prowadzone są w komorze klimatycznej, w której testowanie jest przeprowadzane np. w różnych temperaturach od - 40 do 130 ze zmianami raz na godzinę. Efekt zmęczeniowy materiału badany jest w ciągu kilku tygodni. Na efekt wpływają też np. zmiany wilgotności i działanie lamp UV.
Tajemnice Laboratorium Montażu i Diagnostyki odkrywał przed nami Pan Krzysztof Stojek, doktorant.
Omówiona zostala gama materiałów (elastyczne, sztywne, ceramiczne, takie, które się dostosowują, materiały polimeryzujące - od drewnopodobnych, po takie z właściwościami izolującymi, z właściwościami hydrofilowymi, hydrofobowymi, mocniejsze niż aluminium) i możliwości druku 3d z uwzględnieniem zastosowania w mikrosystemach. Mikrosystemy, czyli małe urządzenia, które np. zdiagnozują kondycję kosmonautów, przesyłając dane do innego urządzenia, z którego mogą odczytać je analitycy.
Zobaczyliśmy też narzędzia z podczerwienią, które znajdują ogromne zastosowanie w budownictwie, medycynie, ratownictwie, a nawet podczas rywalizacji w wyścigach konnych.
Z kolei po Laboratorium Mikrosystemów Krzemowych oraz Mikroinżynierii oprowadzał nas prof. Tomasz Grzebyk i
dr inż. Piotr Szyszka.
Przedstawione zostały przykładowe projekty zrealizowane w Katedrze, dotyczące wytwarzania mikrosystemów krzemowo-szkalnych.
Usłyszeliśmy o fascynujących narzędziach detekcyjnych w rękach analityków jak kolumny chromatograficzne do analizy gazów, czy elektroforeza kapilarna do analizy próbek wieloskładnikowych np. materiału genetycznego.
Ponadto, zobaczyliśmy prawdziwy payload, czyli ładunek, który latał na orbicie ziemskiej, pozwalając na przeprowadzenie kilku eksperymentów biologicznych.
Opisane zostały też prace nad spektrometrem masowym, miniaturowym instrumentem analitycznym wpisującym się w strategię ESA i NASA w zakresie miniaturyzacji sprzętu pomiarowego i planowania małych misji kosmicznych. Pozwala on na pomiar stosunku masy do ładunku elektrycznego danego jonu.
Kolejne laboratorium, które odkryło się przed nami to Laboratorium Optoelektroniczne. Prof. Sergiusz Patela pokazał nam układy światłowodowe i nakreślił ich wykorzystanie np. w Telekomunikacji. Zapoznaliśmy się też z zagadnieniami pomiarów elipsometrycznych. Dzięki Panu Adamowi Śliwakowi udało nam się zobaczyć wiązkę świetlną w światłowodzie i soczewkę światłowodową wielkości 1 mm.
O wytwarzaniu układów i mikrosystemów w technice grubowarstwowej i LTCC w Laboratorium Mikrosystemów Grubowarstwowych opowiedział Prodziekan dr inż. Damian Nowak. Za przykłady służyły m. in. grzałka do czajnika na polimerowym podłożu, czy wydrukowany układ do podgrzewania lusterek na podłozu ceramicznym. Zainteresowanie wzbudzał piec przelotowy z profilem temperaturowym 500 stopni.
Ostatnim laboratorium, które odwiedziliśmy to Laboratorium Chemiczne, w którym przyjęła nas jego opiekunka merytoryczna dr inż. Olga Rac-Rumijowska. Dzięki Pani Doktor poznaliśmy postać Richarda Feynmana, który już w 1959 r. postawił tezę, że to co niewidoczne jest bardzo istotne i dużo się tam dzieje. Z ogromną ciekawością obejrzeliśmy pokazany nam nano świat m. in. nano sad, czy nano kwiatki, czyli tak naprawdę mikropręty tlenku cynku.
Bardzo interesujące dla nas okazały się nanometale, czyli metale rozdrobnione do rozmiarów nanometrycznych, które stanowią bardzo ciekawą grupę układów z szerokim zakresem zastosowań, także w przemyśle kosmetycznym.
Malowniczo prezentowały się rozpuszczone w cieczy nanocząsteczki złota i srebra, powodując zabarwienie o odpowiednim kolorze. Barwę czerwoną nadawały nanocząsteczki złota, a barwę żółtą nanocząsteczki srebra.
Spotkania z naukowcami były niezwykle pasjonujące, jednocześnie uniwersalne, dla wszystkich - naukowców, doktorantów, studentów i pracowników administracyjnych.
Zapraszamy więc do uczestniczenia w kolejnych edycjach tego wydarzenia!
Ach, zapomniałabym... na kampusie przywitała nas i pożegnała służbowa kotka Mizia, co też uprzyjemniło wizytę ;-)
Laboratorium Rentgenowskiej Tomografii Komputerowej
Laboratorium Montażu i Diagnostyki
Laboratorium Mikrosystemów Krzemowych oraz Mikroinżynierii
Laboratorium Optoelektroniczne
Laboratorium Chemiczne
Laboratorium Mikrosystemów Grubowarstwowych