Najnowsze wydanie Wciąż nie działa… Nieregularnika ilustrowanego SPENT jest już dostępne, także w wersji papierowej. To oferta lektury bardzo różnorodnej i bardzo pasjonującej.
O nietypowym, ale oszczędnym programie naprowadzania bomb z pomocą gołębi ze złotą elektrodą w dziobie napisał Władysław Kopczyński.
Tajniki fotoluminescencji odsłonił Andrzej Sikora, co może być szczególnie interesujące dla fanów rozwiązywania kryminalnych zagadek.
Jak nas uprzedził, tak zrobił – Paweł Darasz – Mól kontynuuje temat skomplikowanego projektu budowania mobilnego schładzacza. Dokonał przeglądu wszystkich elementów, które mogą być wykorzystane do pracy urządzenia zgodnie z zamierzeniami, nie pomijając kosztów głównych modułów.
Krzysztof Kwoka nakreślił fascynujący scenariusz, opisujący ślady miłości w próżni oraz trochę przerażający obraz kosmicznego zimna, powodującego jednoczesne gotowanie się i zamarzanie. A wszystko to w ramach dyscypliny Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne.
Pełen obraz projektu, od założeń po wykonanie, w tym opis działania karty sterującej, która realizuje wykrywanie wody i załączanie pompy w przedziałach łodzi Solaris II dla KN PWr Solar Boat przybliżyli Paweł Ledwoń i Marcin Matuszewski.
Ściągę o wdzięcznym skrócie C.I.U.L. przygotował Dominik Badura. Z pewnością będzie warto zachować opisy wyrażeń dotyczących rezystancji, impedancji, reaktancji, susceptancji, czy admitancji. Utrwala ona też równania impedancji i przytacza przykład kondensatora w roli filtra.
Wydanie zawiera też „balsam dla duszy” humanisty, który dostarczył Eugeniusz Śmigło. Przywołał on postać Franciszka Starowieyskiego, polskiego grafika i malarza z barokową wyobraźnią w artykule „Bitwa pod Grunwaldem, czyli historia dwóch gołych mieczy.”
Ponadto, w numerze skok przez płot lub wyścigowy galop do krainy wyobraźni, który zaproponował Jeremiasz Albatros.
Dla miłośników historii piękna kartka pocztowa z przedwojennego Krummhübel, a dzisiejszego Karpacza. Tam właśnie odbędzie się Wiosenne Seminarium Wyjazdowe Katedry Nanometrologii i SSN.
Nieregularnik jest redagowany i wydawany jest przez Stowarzyszenie Polskich Entuzjastów Nanotechnologii SPENT, czyli studentów i doktorantów zafascynowanych nanonauką. SPENT działa przy Katedrze Nanometrologii, której pracownicy stanowią wsparcie dla działań młodych naukowców.
Więcej o działalności KN SPENT oraz kontakt tutaj.