Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Skład Academii Professorum Iuniorum poszerzony

Data: 18.12.2024 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

Kolejnych osiemnaście osób dołączyło do składu Academii Professorum Iuniorum. Tym samym gremium, które powstało, by wspierać młodych doktorów habilitowanych podejmujących innowacyjną tematykę oraz budujących nowe zespoły naukowe, jest już w pełnym składzie.

Academia Professorum Iuniorum została powołana w październiku 2023 roku przez rektora prof. Arkadiusza Wójsa. Stanowi jeden z kluczowych elementów działań naszej uczelni w promowaniu doskonałości naukowej, a jej głównym zadaniem jest wyłonienie i wspieranie w rozwoju grupy wybitnych, młodych, samodzielnych pracowników nauki, reprezentujących różne dyscypliny i budujących zespoły naukowe lub podejmujących nową tematykę badawczą. 

– Akademia pełni także rolę platformy do nieskrępowanej, twórczej wymiany intelektualnej pomiędzy jej członkami, a także ułatwia badaczom wyrażanie swojej opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Kadencja osiemnastu powołanych właśnie osób rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. i potrwa dwa lata. Łącznie z osiemnastką badaczy i badaczek wybranych w 2023 roku liczba członków akademii osiągnęła tym samym docelową liczbę 36.

Wybory kolejnych 18 nowych członków odbywać się będą corocznie. Wszyscy otrzymują dwuletni grant wewnętrzny w wysokości 120 tys. zł. Może być on przeznaczony na wydatki związane z utworzeniem lub rozwojem zespołu badawczego bądź podjęciem nowej tematyki badawczej.

W skład Academii Professorum Iuniorum na lata 2025-2027 weszły m. in. dwie osoby z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów:

Dr hab. inż. Karol Krzempek 

gl_-_karol_krzempek_pwr.png

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki
dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

Jego zainteresowania badawcze skupiają się na laserowej spektroskopii gazów, optyce nieliniowej i laserach światłowodowych. Jest autorem lub współautorem 143 artykułów naukowych, w tym 78 z listy JCR, a także współautorem jedenastu patentów krajowych.

Laureat wielu stypendiów i nagród dla młodych naukowców, m.in.: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium w ramach programu Start przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie) i Stypendium im. Maxa Borna.

Brał udział w ponad 15 projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz FNP, w tym w trzech jako kierownik projektu.

Dr hab. inż. Damian Wojcieszak

gl_-_damian_wojcieszak_pwr.png

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej
dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

W swojej pracy naukowej zajmuje się wytwarzaniem i charakteryzacją funkcjonalnych powłok cienkowarstwowych przeznaczonych do zastosowania m.in. w transparentnej elektronice, technologii sensorowej czy też w medycynie.

Ma za sobą staż w Thin Film Centre (Wielka Brytanii), podczas którego zajmował się wytwarzaniem powłok optycznych metodami próżniowymi. Jest współautorem 102 publikacji w czasopismach z listy JCR, a także promotorem czterech rozpraw doktorskich. Brał udział w realizacji 19 projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań  i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz M.Era-Net.

Jego dotychczasowa praca naukowa została nagrodzona m.in. Nagrodą Promocyjną Siemensa (za rozprawę doktorską), a także stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznanym przez MNiSW oraz stypendium Rektora PWr w kategorii aktywność publikacyjna (2021).

Wiecej informacji w artykule na stronie PWr

Politechnika Wrocławska © 2024