Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

QuanTour - kropka obieżyświat trafiła na nasz Wydział

Data: 06.03.2025 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

𝗞𝗮𝘁𝗲𝗱𝗿𝗮 𝗡𝗮𝗻𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗶 i Stowarzyszenie Polskich Entuzjastów Nanotechnologii SPENT, to dwie jednostki z WEFiM, które  dołączyły do ​​programu 𝗣𝗼𝗱𝗿𝗼́𝘇̇ 𝗘𝗺𝗶𝘁𝗲𝗿𝗮 𝗞𝘄𝗮𝗻𝘁𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗘𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲̨ ( A Quantum Emitter's Journey through Europe) QuanTour.

Dotarła do nas walizka, która skrywa źródło pojedynczych fotonów z obszarem aktywnym w postaci kropki kwantowej.
Zwiedziła 12 krajów i właśnie dotarła do Wrocławia na Wydział Podstawowych Problemów Techniki oraz Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Na naszym wydziale źródło pojedyńczych fotonów z obszarem aktywnych w postaci kropki kwantowej przechodzi badania strukturalne, czyli analizę struktury wnęki optycznej pod mikroskopem sił atomowych oraz skaningowym mikroskopem elektronowym. Pozwoli to zbadać jakość i czystość fotoniczych struktur tworzących wnęki optyczne po tak długiej podróży, potwierdzić wymiary badanych struktur oraz zweryfikować powtarzalność odwzorowywania obiektów w opracowanej technologi. Zajmują się tym naukowcy z Laboratorium Drobnowidztwa i Drobnodziejstwa, prowadzonego przez prof. Teodora Gotszalka, kierownika Katedry Nanometrologii na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Projekt ma swoje żródło w Instytucie Technische Universität Berlin, gdzie opracowano specjalne kwantowe źródło światła, emitujące fotony jeden po drugim. Podróżuje ono od laboratorium do laboratorium, odsłaniając fascynujący świat fizyki kwantowej. W ramach projektu QuanTour organizatorzy oraz uczestniczące zespoły naukowe mogą realizować badania pozwalające zrozumieć zjawiska w obszarze optyki kwantowej w fizyce półprzewodników, technologii informacyjnych oraz metrologii fotoniki kwantowej.

Tour po 12 krajach naszego kontynentu jest częścią obchodów stulecia fizyki kwantowej, przypadającego właśnie na 2025 r. Ogłosiły go wspólnie UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Objazd po europejskich laboratoriach badawczych zyskał nazwę QuanTour i jest inicjatywą Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025