Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Nieregularnik ilustrowany SSN SPENT - przedświąteczne wydanie

Data: 14.12.2022 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

Polecamy gorące, przedświąteczne wydanie biuletynu Wciąż nie działa...
Nieregularnik na Waszych oczach kończy właśnie rok!

W aktualnym numerze Bartosz Pruchnik rysuje mikrosystemy mechatroniczne – MEMSy.

Juliusz Kalodont poleca książkę pt. The Double Helix: A Personal Account of the Discovery of the Structure of DNA, Jamesa D. Watsona. Znajdziecie w niej emocje związane z badaniami nad analizą struktury molekularnej łańcuchów DNA w latach pięćdziesiątych, wyścigiem grup badawczych i pasjami napędzanymi nie przez system finansowania badań, ale przez ludzką ciekawość. Warto przeczytać i pamiętać, że książka to niezmiennie dobry prezent dla siebie lub bliskich.

Ponadto, w biuletynie odnotowano wizytę naukowca dr Andrew Yacoota z National Physical Laboratory w Teddington pod Londynem, który przyjechał na zaproszenie opiekuna SPENTu, prof. Teodora Gotszalka, by przybliżyć SPENTowiczom świat nanometrologii.

W artykule "Oszukać prawo Gordona Moore'a" Jakub Konopiński podejmuje temat problemów z wydajnością i miniaturyzacją układów elektronicznych – przybliża nowatorski pomysł ich zamiany na układy fotoniczne, w których nośnikami informacji będą fotony, a nie elektrony.

Z kolei Dominik Badura w artykule "Zenek, puść ten atom!" pisze o problemie prawdopodobieństwa rozpadu jednego niestabilnego atomu w nanoświecie.

Jeremiasz Albatros analizuje dylematy podczas tworzenia angażujących gier w artykule "Krasnoludy wiecznie żywe", a Władysław Kopczyński pisze o rewolucji jaka nas czeka w procesach i etapach projektowych produktów dla sektora wojskowego, a w konsekwencji także kosmicznego.

Krzysztof Kwoka w artykule "Odśnieżanie dachu odwłokiem" odsłania tajemnicę, czy pracowite pszczoły odśnieżają płaskie dachy swoich uli, a metody pomiaru temperatury w mikroskali odkrywa Julia Pruchnik w artykule "Temperatura w skali mikro".

I na koniec jeszcze jedno niesamowite zdjęcie w Fotoplastykonie.

Zapraszamy do lektury!

Nieregularnik jest redagowany i wydawany jest przez Stowarzyszenie Polskich Entuzjastów Nanotechnologii SPENT, czyli studentów i doktorantów zafascynowanych nanonauką. SPENT działa przy Katedrze Nanometrologii, której pracownicy stanowią wsparcie dla działań młodych naukowców.
Więcej o działalności KN SPENT oraz kontakt tutaj.

Politechnika Wrocławska © 2025