Z okazji Święta Politechniki Wrocławskiej na tablicy w Alei Profesorów odsłonięto dwanaście nowych nazwisk. Tylu bowiem uczonych odebrało w ostatnim czasie nominacje profesorskie z rąk prezydenta RP.
Między innymi pojawiło się nazwisko prof. Karola Malechy z Katedry Mikrosystemów.
Prof. Karol Malecha ukończył z wyróżnieniem w 2005 r. studia magisterskie na kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Dodatkowo jego praca magisterska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).
W 2009 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Praca otrzymała także I nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni 2010” organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).
W 2014 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie elektronika.
Obecnie pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, a prowadzone przez niego prace naukowe koncentrują się na opracowaniu technologii ceramicznych oraz ceramiczno-polimerowych mikrosystemów i ich zastosowaniu w analityce chemicznej, biologii, medycynie oraz badaniach kosmicznych.
Wspomniane badania prowadzi we współpracy zarówno z ośrodkami naukowymi (m. in. Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN), jak i przemysłem (m. in. Technology Transfer Agency TECHTRA, Nanores, Wrocławski Park Technologiczny).
Jest autorem ponad 150 prac naukowych, w tym ponad 50 opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych. Jest również współautorem 15 patentów.
Prof. Karol Malecha był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę naukową, m. in. Nagrodą Naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych naukowców, Stypendium „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2019 r. został wybrany na wiceprezydenta Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Technik Mikroelektronicznych IMAPS-Poland Chapter. Pełni również funkcję redaktora pomocniczego (Associated Editor) w czasopiśmie IEEE Access.