Czy wiecie, że ludzkie oko jest w stanie wykryć nawet jeden pojedynczy foton?
Tak, jeden foton o niskiej energii zaledwie 10-19 dżula (tj. ħω, wartość pojawiająca się w logo naszego Wydziału) inicjuje w siatkówce oka procesy biochemiczne, prowadzące do powstania sygnału elektrycznego, który jest interpretowany przez nasz mózg. Niestety, mimo naszej wysokiej zdolności odbierania, rozróżniania i analizowania bodźców pochodzących z otoczenia, nie zauważymy nieoświetlonego rowerzysty, poruszającego się po zmroku. Jednocześnie, zastosowanie najbardziej podstawowego odblasku, uczyniłoby go bardziej widocznym i bezpiecznym na drodze!
Odblaski mogą mieć różną budowę, ale cel ten sam - nasze bezpieczeństwo po zmroku.
Struktura odblasków widziana pod mikroskopem zazwyczaj składa się z miniaturowych retroreflektorów - malutkich lusterek, odbijających światło dokładnie w tym samym kierunku, z którego przyszło. Dlatego są tak dobrze widoczne!
Przypominamy! Trwa kolejna edycja akcji UM Wrocławia „W kółko kręcę”.
Zachęca do używania roweru, również w sezonie jesiennym, jako środka transportu z domu na uczelnię i rywalizacji o to, kto więcej kilometrów przejedzie. Ciągle można dołączać, tym bardziej że od 20 listopada punkty liczone są podwójnie.
Zachęcamy do udziału, a jeśli chcecie być bardziej widoczni=bezpieczni, proponujemy Wam opaski odblaskowe z logo naszego Wydziału.
Opaski można odebrać:
- w godzinach przyjęć,
- w Dziekanacie,
- podając hasło - Bezpieczny z WEFIM! ( ilość ograniczona)