Z przyjemnością informujemy o unikalnej inicjatywie edukacyjnej, skierowanej do polskich studentów, doktorantów i naukowców, dotyczącej impulsowych laserów wielkiej mocy i ich zastosowania w nauce i technologii.
Inicjatywa ma postać serii wykładów online prowadzonych przez pracowników ośrodka naukowego Extreme Light Infrastructure (ELI), posiadającego status europejskiej infrastruktury badawczej ERIC (European Research Infrastructure Consortium). Podjęta została przez Fundację Candela, konsorcjum ELI ERIC oraz konsorcjum ELI-Polska. Szczegóły, dotyczące programu oraz rejestracji dostępne są na stronie fundacji.
Pod wspólnym tytułem "Research opportunities for modern science and technology using high-power pulsed lasers. Training for Polish Students", odbędzie się dziewięć wykładów, prowadzonych przez renomowanych ekspertów z ośrodka ELI ERIC.
Wykłady będą wygłoszone online, w języku angielskim, w każdą środę w godzinach 9:15-11:00, w okresie od 6 marca do 30 kwietnia b.r.
Będzie to doskonała okazja do zdobycia wiedzy w innowacyjnej dziedzinie i poszerzenia horyzontów naukowych.
Uczestnictwo jest szczególnie polecane studentom i doktorantom fizyki, fotoniki, chemii, inżynierii materiałowej, optoelektroniki, elektroniki, ale także studentom innych specjalności zainteresowanych laserami i ich zastosowaniem.
Istnieje możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w szkoleniu.
Organizowana seria wykładów jest związana z projektem ELI (Extreme Light Infrastructure), w wyniku którego w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii powstały trzy wielkie ośrodki badawcze, skupiające się na badaniach wykorzystujących systemy laserowe wytwarzające promieniowanie w postaci ultrakrótkich impulsów w zakresie do attosekund (as), o ekstremalnych mocach w zakresie do petawatów (PW), otwierając przez to nowe obszary badawcze w fizyce, chemii, inżynierii materiałowej, medycynie, biotechnologii i wielu innych dziedzinach nauki. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie projektu ELI ERIC.
Nad realizacją inicjatywy czuwa specjalny komitet organizacyjny, w tym przedstawiciel naszego Wydziału:
prof. Krzysztof Abramski, (Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów,
Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki)
prof. Henryk Fiedorowicz (Wojskowa Akademia Techniczna)
prof. Czesław Radzewicz (Uniwersytet Warszawski)
Mihai Suster (Fundacja Candela)
Piotr Węgrzyn (Fundacja Candela)
Naďa Witzanyová (ELI ERIC).