W Monachium odbyła się jedna z najbardziej znaczących wystaw dedykowanych inteligentnej automatyce i robotyce oraz fotonice.
Znaczących - to znaczy z udziałem 750 wystawców i eksperckiej publiczności z ponad 100 różnych krajów na 66, 000 m kw. przestrzeni wystawowej
Z inicjatywy prof. Krzysztofa Abramskiego ( Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki), przy wsparciu Dziekana Wydziału prof. Rafała Walczaka i Rektora PWr prof. Arkadiusz Wójsa, studenci kierunków Electronic and Computer Engineering i Advance Applied Electronics mieli możliwość uczestniczenia w tych wiodących na arenie światowej targach i obserowania aktualnych trendów.
W dedykowanej targom przestrzeni przedstawiciele przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów przemysłu, mogli zapoznać się z wizjonerskimi rozwiązaniam, ważnymi dla globalnego rozwoju i wyzwań które przed nimi stoją w zakresie ochrony klimatu, odporności łańcuchów dostaw, braku wykwalifikowanej siły roboczej i integracji technologii cyfrowej z produkcją w celu wzmocnienia jej wydajności, elastyczności i responsywności na potrzeby wymagań rynkowych.
Tegoroczne targi zatytułowane Automatica były szczególnie ważne ze względu na wchodzenia automatyki w nową erę, w związku z wykorzystywaniem w niej rozwiązań sztucznej inteligencji w obszarach małych i średnich przedsiębiorstw, sektora bezpieczeństwa i obronności, a także ochrony zdrowia.
Inteligentna automatyka i i sieć cyfrowa są niezbędne, aby sprawić produkcę bardziej eco-nomiczną i zrównoważoną, co czyni automatykę i robotykę kluczowymi technologiami, która powodują, że przedsiębiorstwa i firmy stają się bardziej efektywnymi i zdolnymi do konkurowania z innymi.
Studenci mogli więc zobaczyć topowe produkty, wypracowane przez inżynierów, wykorzystujących najnowszą wiedzę techniczną. Przyciągały uwagę precyzyjne roboty przemysłowe, których wykorzystanie ma umożliwić wzrost i jakość produkcji, roboty rewolucjonizujące logistykę, czy roboty humanoidalne, wspierające ludzi na przykład pracach usługowych.
Wystawie towarzyszyły liczne panele dyskusyjne i prelekcje, dotyczące AI i robotyki. Przedstawiciele świata nauki i przemysłu przedstawiali swoją wizję przyszłości robotyki, nakreślając miejsce sztucznej inteligencji i robotyki w przyszłości oraz dziedzin na które będzie miała największy wpływ.
W tym samym czasie, pod "jednym dachem" monachijskiego centrum wystawienniczego, w ramach Laser World of Photonics swoje najnowsze rozwiązania promowały firmy działające w obszarze fotoniki, prezentując najwyższej jakości komponenty, systemy i aplikacje.
W trakcie licznych prelekcji podkreślona została synergia między automatyką i laserowym światem fotoniki.
Debatowano nad dwoma światami, które wzajemnie idealnie się uzupełniają w rzeczywistych scenariuszach zastosowań.
Wśród prelegentów byli przedstawiciele najlepszych ośrodków naukowych i firm pracujących nad technologiami laserowymi.
Na forum rozwoju materiałów laserowych odbyło się wiele dyskusji na temat kształtowania przyszłości poprzez wszechobecne lasery, trendów i wyzwań dla przemysłu laserowego, wzmacniania wydajności laserów poprzez zastosowanie nowoczesnych zasilaczy i węższych dziedzin jak znakowanie laserowe, czy obróbka materiałów.
Jednym z podjętych przez ekspertów tematów było zagadnienie innowacji opartych na sztucznej inteligencji w produkcji laserowej, rozwijania projektowania, kontroli i optymalizacji. (Prof. Carlo Holly Head of Data Science and Measurement Technology, Fraunhofer Institute for Laser Technology).
Dodatkowym formatem było wydarzenie Worlds of Quantum jako platforma integrująca kombinację stoisk firm, start-upów, forów, sesji posterowych dla prezentacji innowacyjnych produktów opartych na technologii kwantowej i umożliwiająca dyskusję na temat jej zastosowań z potencjalnymi klientami.
Wato też wspomnieć, że targi w Monachium to nie tylko prezentacja najwyższej klasy technologii, ale również prawdziwa uczta dla oka. Perfekcyjnie zaprojektowane stanowiska wystawiennicze, zachwycają estetyką, dbałością o detale i kreatywnym podejściem do prezentacji. To miejsce, gdzie innowacja spotyka się ze sztuką ekspozycji, tworząc niezapomniane wrażenia.
Kolejne targi planowane są na czerwiec 2027 roku.