- Procedura zgłaszania, wyboru i zatwierdzania tematów prac dyplomowych dla studentów Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów określona jest Zarządzeniem Dziekana ZD 24/2020-2024. Obsługa tematów Prac Dyplomowych jest realizowana wyłącznie w systemie USOS-APD pod adresem https://apd.usos.pwr.edu.pl. System USOS-APD nie posiada możliwości administracyjnego korygowania wpisów wprowadzonych dla danego tematu pracy dyplomowej i z tego powodu wskazana jest skrupulatność opiekunów w dbałości o poprawność merytoryczną, językową i edytorską. Temat z usterkami opisu możliwy jest do zwrócenia opiekunowi dopiero na poziomie rozpatrywania tego tematu przez Komisję ds. Zatwierdzania Tematów Prac Dyplomowych.
- Ustalając temat i zakres pracy dyplomowej należy wziąć pod uwagę poniższą specyfikę:
- Temat pracy inżynierskiej/magisterskiej powinien być zbieżny w profilem badawczo-dydaktycznym opiekuna/promotora; temat musi być zbieżny z kierunkiem studiów dyplomanta.
- Realizacja zagadnienia postawionego w temacie pracy powinna bazować na dostępnej infrastrukturze i materiałach, a ewentualne dodatkowe zakupy aparatury/materiałów nie powinny generować ryzyka przekroczenia nominalnej liczby tygodni przewidzianych programem studiów na realizację przedmiotu Praca dyplomowa.
- Temat pracy inżynierskiej nie może być przeglądem rozwiązań literaturowych lub opracowaniem/budową stanowiska dydaktycznego. Tytuł i cel pracy inżynierskiej powinny nosić znamiona praktyczne, wymagające podejścia inżynierskiego lub zastosowania środków inżynierskich/technicznych, mogą obejmować np. zaprojektowanie, przygotowanie, zaimplementowanie, uruchomienie, opracowanie, sporządzenie, charakteryzację, pomiary. Student powinien wykazać w pracy znajomość metod/narzędzi/elementów możliwych do rozwiązania podjętego problemu oraz umiejętność wybrania właściwych, a następnie ich poprawnego zastosowania. W odniesieniu do aspektu badawczego, praca inżynierska musi ten aspekt wypełniać przynajmniej w zakresie przygotowania do prowadzenia prac badawczych.
- Temat pracy magisterskiej musi posiadać aspekt badawczy, wyrażony tytułem i celem pracy noszącymi znamiona pracy badawczej, mogą obejmować np. badanie, analizę, porównanie, charakterystykę. Istotne jest osadzenie tematu pracy w szerszym kontekście badań w ramach dyscypliny Automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. W pracy magisterskiej student, opracowując podjętą problematykę, powinien umieć zastosować metody badawcze (w tym przegląd literaturowy), a przede wszystkim wykazać się samodzielnością myślenia oraz umiejętnością interpretacji wyników badań/eksperymentów/pomiarów; student nie powinien ograniczać się do opisowego przedstawienia zagadnienia.
- Ustalając temat i zakres pracy dyplomowej należy wziąć pod uwagę poniższą specyfikę:
- USOS-APD wyróżnia dwie czynności: Zgłoszenie tematu Pracy Dyplomowej oraz Zgłoszenie wniosku o zatwierdzenie tematu Pracy Dyplomowej.
- Zgłoszenie tematu Pracy Dyplomowej – to czynność w wyniku, której powstaje wpis w KATALOGU tematów prac dyplomowych widoczny dla studentów do wyszukiwania. Zgłoszenie jest widoczne w KATALOGU bezpośrednio po jego zapisaniu przez opiekuna/promotora. Zgłoszenie nie podlega zatwierdzaniu przez Komisję Programową Kierunku. Do Zgłoszenia wprowadzić należy informacje według wzoru omówionego w prezentacji-2a.
Student zainteresowany tematem wyszukanym w KATALOGU kontaktuje się ze wskazanym tam opiekunem/promotorem. W wypadku chęci podjęcia takiego tematu przez konkretnego studenta wówczas opiekun/promotor realizuje działania z p. 3a. - W sytuacji, gdy do danego opiekuna/promotora zgłasza się student ze swoim pomysłem na temat pracy dyplomowej, a opiekun/promotor podejmuje się opieki nad takim tematem to nie ma potrzeby wypełniania Zgłoszenia tematu Pracy Dyplomowej z p. 2a, tylko od razu można realizować działania z p. 3b.
- Zgłoszenie tematu Pracy Dyplomowej – to czynność w wyniku, której powstaje wpis w KATALOGU tematów prac dyplomowych widoczny dla studentów do wyszukiwania. Zgłoszenie jest widoczne w KATALOGU bezpośrednio po jego zapisaniu przez opiekuna/promotora. Zgłoszenie nie podlega zatwierdzaniu przez Komisję Programową Kierunku. Do Zgłoszenia wprowadzić należy informacje według wzoru omówionego w prezentacji-2a.
- Zgłoszenie wniosku o zatwierdzenie tematu Pracy Dyplomowej – to czynność w wyniku której, temat pracy dyplomowej zostanie poddany głosowaniu Komisji Programowej Kierunku. W sytuacji pozytywnego wyniku głosowania temat zostanie zatwierdzony z jednoczesnym przypisaniem studenta do tego tematu.
- Do Wniosku można przenieść ze Zgłoszenia wszystkie informacje o danym temacie pracy dyplomowej w sposób automatyczny. Po czym można te informacje poddać ewentualnej edycji. Przenoszenie i edycję omówiono w prezentacji-3a oraz ilustracji. Wniosek należy uzupełnić o dodatkowe informacje; co obejmuje prezentacja-3b oraz ilustracja.
- W sytuacji, jeśli nie było uprzednio Zgłoszenia, to do Wniosku o zatwierdzenie tematu Pracy Dyplomowej wprowadzić należy komplet informacji według wzoru omówionego w prezentacji-3b oraz ilustracji.
- Zarówno Zgłoszenie, jak i Wniosek obejmują kluczowe pole Opis tematu w języku oryginału, które musi zostać wypełnione. Należy w tym polu zawrzeć wszystkie [ELEMENTY] wskazane poniżej, bez zmiany ich kolejności, do każdego wymagany jest krótki (1-2 zdania) opis (szczegóły w prezentacji-3b oraz ilustracji):
[CEL PRACY]
Zwięzły, jasny i aktualny konkret informacyjny oddający zawartość pracy.
[ASPEKT BADAWCZY]
Opis powinien wskazywać występowanie przynajmniej jednego z aspektów: badanie, analiza, porównanie, charakterystyka, modelowanie, itp.
[ASPEKT INŻYNIERSKI]
Opis powinien wskazywać występowanie przynajmniej jednego z aspektów: zaprojektowanie/przygotowanie, zaimplementowanie/uruchomienie, opracowanie/sporządzenie, charakteryzacja/pomiary, itp.
[RODZAJ PRACY] – należy wybrać i pozostawić tylko jedno określenie:
eksperymentalna/projektowa/studialno-analityczna
[HARMONOGRAM] – w punktach podać zadania, można z terminem realizacji; przykładowo:
1. Przegląd literatury; 1. tydzień
2. Poznanie specyfiki algorytmów / technologii; 2-3. tydzień
3. Implementacja algorytmów i opracowanie aplikacji; 4-7. tydzień
4. Analiza skuteczności algorytmów / technologii; 8-9. tydzień
5. Redagowanie pracy; 10. (15.) tydzień
[KONSULTANT]
Osoba z Uczelni/Instytutu itp., jeśli jest taka potrzeba; w wypadku braku pozostaje puste ---
[WSPÓŁPRACA Z PRZEMYSŁEM / KONSULTANT]
Należy wpisać TAK-NIE / podać nazwę firmy oraz wskazać konsultanta z firmy; w wypadku braku pozostaje puste ---
[LITERATURA]
Obowiązkowe jest podanie minimum dwóch pozycji książkowych lub publikacji naukowych.
Można dodatkowo podać np. dominujący język publikacji, sposób dostępności. - Materiały do pobrania (w celu pobrania należy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na link i wybrać "Zapisz link jako"):
- prezentacja-2a - Zgłoszenie tematu pracy dyplomowej do KATALOGU
- prezentacja-3a - utworzenie Wniosku o zatwierdzenie tematu pracy dyplomowej przy użyciu danych ze Zgłoszenia
- prezentacja-3b - przygotowanie Wniosku o zatwierdzenie tematu pracy dyplomowej bez uprzedniego Zgłoszenia; szczegóły uzupełniania pola Opis tematu w języku oryginału
- od dnia 12/05/2023 r. Wnioski o zatwierdzenie tematu pracy dyplomowej muszą być wypełnione również w polu specjalność, w części dotyczącej Autora pracy; ilustracja
- tabela - Seminarium (Seminarium dyplomowe) oraz Kod Erasmusa
- nagranie ze spotkania z Prodziekanem ds. dydaktyki z dnia 16/12/2022 r.
- Studenci Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów (WEFiM) realizują prace dyplomowe pod opieką nauczycieli
akademickich WEFiM. Zgodę na realizację pracy dyplomowej pod opieką nauczyciela z innego wydziału może udzielić Dziekan WEFiM. Wzór podania do pobrania.
[ELEMENTY] do pola Opis tematu w języku oryginału PL/ENG, do skopiowania:
[CEL PRACY]
[ASPEKT BADAWCZY]
[ASPEKT INŻYNIERSKI]
[RODZAJ PRACY]
eksperymentalna/projektowa/studialno-analityczna
[HARMONOGRAM]
[KONSULTANT]
[WSPÓŁPRACA Z PRZEMYSŁEM / KONSULTANT]
[LITERATURA]
[OBJECTIVE OF THE THESIS]
[RESEARCH ASPECT]
[ENGINEERING ASPECT]
[TYPE OF THE THESIS]
experimental/design/study-analytical
[SCHEDULE]
[CONSULTANT]
[COOPERATION WITH INDUSTRY/ CONSULTANT]
[BIBLIOGRAPHY]