Wczoraj, podczas zajęć z Systemów Nagłaśniania realizowanych w Katedrze Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów nasi studenci mieli świetną okazję do wysłuchania prelekcji pt. Strategie projektowania systemów nagłaśniania, którą wygłosił akustyk, realizator, projektant i inżynier systemów nagłaśniania Kamil Zajdel. Nasz gość jest specjalistą w dziedzinie projektowania i wdrażania systemów nagłośnieniowych, zarówno dla mniejszych przestrzeni jak i dużych obiektów. Jego pasja do dźwięku i wieloletnie doświadczenie w branży, pozwalają mu realizować bardzo zaawansowane projekty, zapewniając najwyższą jakość dżwięku na każdym wydarzeniu, którego podejmuje się nagłaśniać.
Pan Kamil Zajdel odkrywając kulisy największych wydarzeń muzycznych takich jak Opener, Pol'And'Rock, KFPP Opole, czy koncerty Dawida Podsiadło, Coldplay, czy Eda Sheerana na Stadionie Narodowym, przybliżył naszym studentom założenia projektowe systemów nagłaśniania w kontekstach ich przeznaczenia, czyli na przykład dużej produkcji telewizyjnej, festiwalu, czy koncertu na stadionie. Mówiąc o zadaniach inżyniera dźwięku zwrócił uwagę na to, że duże koncerty w dniach montażu to duże place budowy, które zobowiazują go do współpracy ze wszystkimi zależnymi departamentami oraz dostarczania niezbędnych informacji o projektowanym systemie np. jego wadze, miejscach podwieszeń, środkach ciężkości itp. Założenia projektowe zderzają się z tym co spotykamy w miejscu planowanego wydarzenia - np. bardzo skomplikowane konstrukcje scenograficzne lub złożoną infrastrukturę. Inżynier dżwięku nie zajmuje się już samym dźwiękiem, ale projektowaniem i zarządzaniem całą infrastrukturą, za pomocą której możliwe będzie pełne kontrolowanie nad wydobywanym dżwiękiem. Kluczowa dla niego jest również komunikacja zarówno z klientami, jak i wszystkimi departamentami wydarzenia.
Prelegent poruszył też temat przyszłości z jaką zmierzą się inżynierowie dźwięku np. zarządzanie przez AI, czy normy głośności dla różnych scenariuszy imprez.
W drugiej części spotkania studenci aktywnie wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach np. ze wzmacniaczami o odpowiedniej mocy i siecią głośników, rozmieszczanych tak, aby w odpowiednich punktach obiektu emitowany dźwięk miał właściwe natężenie.
O swoich doświadczeniach w branży audio i otczającym nas świecie dźwięku Kamil Zajdel opowiada też na kanale You Tube @WszystkieDecybeleSwiata
Jednocześnie przypominamy, ze trwa rekrutacja na studia magisterskie.
Przyszłych inżynierów systemów nagłaśniania kształcimy na kierunku elektronika na specjalności akustyka.