01.10.2024 na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, w Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki, rozpoczęła się realizacja projektu „Ultrastabilne lasery impulsowe pokrywające zakres spektralny od bliskiej do dalekiej podczerwieni”.
Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 w ramach Działania 2.2 First Team.
Rolę Instytucji Pośredniczącej pełni Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Projekt First Team umożliwia młodym naukowcom założenie pierwszego zespołu badawczego i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem aplikacyjnym. W trakcie trwania projektu, w skład zespołu kierowanego przez dr. Macieja Kowalczyka wejdzie młody doktor, pracownik naukowo-techniczny oraz troje doktorantów i troje studentów.
Celem projektu jest opracowanie źródła impulsów laserowych pokrywającego spektralnie całe pasmo od bliskiej do dalekiej podczerwieni (1–300 µm) i które będzie się charakteryzować rekordową wydajnością i najwyższą na świecie stabilnością amplitudową.
W ramach projektu rozwijane będą impulsowe źródła promieniowania laserowego, które będą jednocześnie emitować w bardzo szerokim zakresie spektralnym: od bliskiej (długość fali ok. 1 µm), przez średnią (ok. 15 µm), aż do dalekiej podczerwieni (<300 µm). Takie ultra-szerokopasmowe lasery obecnie nie istnieją, a ze względu na swoją uniwersalność mogą stać się kluczowe dla rozwoju zastosowań nowoczesnej fotoniki, takich jak badania biomedyczne, czy zaawansowane technologie półprzewodnikowe. Oprócz poszerzenia zakresu spektralnego laserów, naukowcy pracować będą nad zwiększeniem ich wydajności energetycznej oraz stabilności.
Wyniki projektu zapewnią niedostępny dotychczas potencjał technologiczny, który umożliwi przełomowe prace rozwojowe i badawcze. W ramach projektu prowadzona będzie współpraca z dwoma partnerami: przemysłowym z Polski oraz zagranicznym naukowym. Naszym partnerem z przemysłu jest firma VIGO Photonics, globalny lider w dziedzinie technologii półprzewodnikowych w zakresie średniej podczerwieni. Firma będzie wykorzystywać nasze źródła laserowe w celu charakteryzacji prototypowych detektorów oraz zintegrowanych systemów fotonicznych. Projekt umożliwi także dalsze zacieśnienie współpracy z naszym zagranicznym partnerem naukowym, grupą prof. Ferenca Krausza z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Współpraca będzie obejmować wykorzystanie opracowanych przez nas laserów do badań spektroskopowych nad próbkami ludzkiej krwi, których celem jest wczesna diagnostyka chorób nowotworowych i nieinwazyjny monitoring stanu zdrowia pacjentów.
Okres realizacji projektu: 01.10.2024 – 30.09.2028
Wartość projektu: 4 000 000 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 000 000 zł