Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

To była fantastyczna noc!

Data: 12.11.2024 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

Za nami Noc Politechniki! Pasjonaci nauki zwiedzili między innymi Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Warszatat pt. Odkryć niewidoczne, czyli grube sprawy cienkich warstw.

Dzięki dr inż. Milenie Kiliszkiewicz, mgr inż. Ewie Mańkowskiej i mgr inż. Paulinie Kapuścik z Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej młodzi odkrywcy wraz ze swoimi rodzinami  mieli okazję poznać fascynujący świat technologii cienkowarstwowych.

Mgr inż. Paulina Kapuścik opowiedziała, jak objąć rozumem nanometr, jak wytwarza się cienkie warstwy, jakimi metodami je nanosimy i jakiej aparatury używamy do tego celu. Młodzi adepci tej tajemnej wiedzy byli oczarowani widokiem efektownych świetlnych włókienek plazmy w czarodziejskiej plazmowej kuli.

Mgr inż. Ewa Mańkowska zainteresowała młodych naukowców  procesem fotokatalizy, reakcjami, jakie w nim zachodzą , szerokim zakresem właściwości oczyszczających  oraz obszarami zastosowań.

Dr inż Milena Kiliszkiewicz wprowadziła odwiedzających w świat fal elektromagnetycznych, które tworzą światło. Dowiedzieli się, dlaczego widzimy kolory  oraz jak mierzymy długość fal kolorów spektrometrem . Szczególnym zainteresowaniem na tym warsztacie cieszyła się kostka dyfrakcyjna .

Warsztat familijny pt. Co to znaczy dotykać? O siłach w skali atomowej

O siłach w skali atomowej, o tym, czy można dotknąć atom atomem , jakie tam pojawiają się siły i jak je zmierzyć, opowiedział mgr inż. Bartosz Pruchnik. Zademonstrował działanie mikroskopów sił atomowych , a najmłodszym naukowcom  bardzo podobały się kolorowe nanostruktury - np. z bakterią, powiększone 5000 razy.

Warsztat familijny pt. Tajne ścieżki elektronów: tropienie, rozpoznanie, warszaty polowe.

Na pytanie, jak działa prąd, jak wprawić w ruch elektrony, a także którędy i jak one wędrują, odpowiedzieli dr inż. Łukasz Pawlaczyk oraz dr inż. Krzysztof Kwoka z Katedry Nanometrologii. Od prostego dynama mali studenci przeszli do bardziej zaawansowanej aparatury, co tylko potęgowało ich zaangażowanie.

Warszatat familijny pt. Jak działa noszona elektronika?

Co to są inteligentne materiały tekstroniczne, jakie technologie pozwalają połączyć elektronikę z ubraniem i jak prostą metodą otrzymuje się takie materiały wyjaśniał zespół KN Nanosens.
Nasi goście mieli możliwość samodzielnego wykonania nadruków na tekstyliach, które przewodzą prąd, świecą w ciemności lub zmieniają kolor w zależności od temperatury, która zawsze wzbudza ogromne emocje. 

Wykład pt. Aktywna akustyka i dźwięk immersyjny. dlaczego i jak to robimy?

Przedstawiciele Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów  zaproponowali wykład o parametrach akustycznych i metodach przestrajania akustyki, np. za pomocą komór pogłosowych, paneli akustycznych, tkanin oraz obniżania sufitu aż po nowoczesne systemy wspierania akustyki. Doświadczenie na żywo dźwięku saksofonu i skrzypiec z różnymi czasami pogłosu zrobiło wrażenie na wszystkich. Wykład poprowadził dr inż. Piotr Kozłowski z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów.

Dziękujemy za zainteresowanie naszym programem i odwiedziny! 

Więcej informacji o Nocy Politechniki tutaj.

                

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024