Pierwsza i druga nagroda dla zespołów z W12 w ramach XII edycji Konferencji Projektów Zespołowych!
W poniedziałek, 30 czerwca odbyła się kolejna edycja Konferencji Projektów Zespołowych 2025, której celem było wyłonienie najlepszych realizacji projektów, które powstawały w ramach przedmiotu Projekt Zespołowy. Pomysły nad którymi pochylili się studenci były zaproponowane przez topowe wrocławskie firmy technologiczne.
Spośród kilkudziesięciu projektujących zespołów wyłoniono najlepsze dwadzieścia cztery, w tym dwanaście z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, które wykazały się niezwykłą pomysłowością, wiedzą i kreatywnością w realizacji projektów, aby zaprezentowaly efekty swoich prac przed uczestnikami konferencji.
Finalnie drugą nagrodę otrzymał zespół projektujący TrackMate, czyli aplikację skupiającą się na zbieraniu danych telemetrycznych oraz ich analizowaniu, w celu podniesienia bezpieczeństwie w obszarze ruchu drogowego. Liderem projektu był Piotr Siembab. Powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Thaumatec Bartoszem Słomowczem.
Z ramienia Politechniki Wrocławskiej opiekę nad projektem sprawował dr inż. Robert Muszyński.
Pierwszą nagrodę przyznano zespołowi odpowiedzialnemu za projekt MindScope - Real-Time Brain, którego liderem był Dominik Reczek. Projekt powstał we współpracy również z firmą Thaumatec. Jego celem było zrealizowanie systemu fNIRS w zakresie kwestii sprzętowych i rozwiązań softwarowych w celu obrazowania aktywności mózgu. Opiekunką z ramienie Politechniki Wrocławskiej była dr inż. Monika Wasilewska z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów.
Poza dwoma nagrodzonymi, dziesięć zespołów z naszego wydziału przedstawiło swoje innowacyjne rozwiązania w odpowiedzi na zainicjowane przez firmy wyzwania.
WiFi Scout
Leader: Rybarczyk Maciej
Opiekuni: NOKIa - Radosław Idzikowski (WiT)
Celem pracy studentów było stworzenie aplikacji, której podstawową funkcjonalnością jest sprawdzania połączenia z siecią, wyswietlenie szczegółów wykonanego testu
Chirpy - Instant communicator watch for everyone
Leader: Kamila Szukała
Opiekun: Al-Tameemi Ahmed
Celem pracy uczestników projektu było stworzenie smartwatcha, który w sytuacji zagubienia bez Wi-Fi, sieci komórkowej czy braku konta pozwala na pozostanie w zasięgu komunikacji w sieci mesh, działając tam gdzie inne sieci zawodzą.
Zero Waste
Lider: Aycetin Hayrettin
Opiekun: Smartbear Paweł Mrówka, Radosław Kosicki - dr inż. Paweł Kaczmarek z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki
Studenci stworzyli narzędzie, która ma zapobiegać marnowaniu się jedzenia, ograniczać zjawisko głodu, a także nadmiernej emisji dwutlenku węgla poprzez inteligentne monitorowanie na przykład lodówki, spiżarni, czy magazynu. Ma zgłaszać deficyty produktów spożywczych, a nawet tworzyć przepisy z tego co aktualnie znajduje się w lodówce.
PostuRight
Lider: Anastazja Sofińska
Opiekunowie: Thaumatec - dr inż. Paweł Chodasewicz
Jako efekt współpracy studentów z firmą postało idealne urządzenie korgujące postawy typu pajączek - PostuRight. Urządzenie wykorzystuje kamerę RGB+D Intel Resl Sense i akcelerator Hailo, pozwalające na analizę nieprawidłowości w ułożeniu ciała, w czasie rzeczywistym.
NeuroPark 3D
Lider: Olcay Caner
Opiekunowie: Neurosoft - dr inż. Paweł Kaczmarek
Projekt miał na celu przetworzenie obrazów 2D z ulicznych kamer w interpretowalną trójwymiarową mapę, dla zrozumienia przestrzennego samochodów, autobusów, motocykli, czy ciężarówek na przykład podczas projektowania parkingu.
Robot malujący pasy drogowe
Lider: Maria Płuciennik
Opiekunowie: PPG
Studenci zrealizowali projekt robota malującego pasy drogowe i operującego w systemie 2D, zakładając, że robot powinien posiadać funkcję malowania, system wizyjny, elektronikę, a także być wyposażony w platformę jeżdżącą i aplikację mobilną.
satNOGS Groundstation
Lider: Aleksander Wolski
Opiekunowie: NOKIA
To projekt techniczny urządzenia zbudowanego w przystępnej cenie i z powszechnie dostępnych materiałów, które pozwala na odbior sygnałów satelitarnych. Rozwiązania jakie wypracowali studenci to: uproszczony proces instalacji, rozszerzona lista lista satelitów do odbioru oraz dobry tor radiowy.
Ergospirometr Sportowy Espiro
Lider: Hubert Szychowicz
Opiekunowie: Comarch
To projekt mobilnego systemu pomiaru wydolności oddechowej do wykorzystania w profesjonalnym sporcie oraz badaniach medycznych, bez ponoszenia wysokich kosztów.
System ma się składać z urządzenia (ergospirometru), które bezprzewodowo przekazuje dane pomiarowe do aplikacji. Wyzwaniem dla projektu pozostały:
- nieprzeszkadzająca obudowa
- dobór i kalibracja czujników
- zamknięcie się w przystępnej cenie
Ergospirometr Airon
Lider: Emilia Szpyra
Opiekunowie: Comarch
Zespół skupił się na wytworzeniu przenośnego ergospirometru - niedrogiego, napędzanego przez społeczność, z dedykowaną aplikacją, podającego osiągnięcia trenującego w czasie rzeczywistym. Urządzenie ma wspierać szybszy trening i rozwój osoby uprawiającej sport poprzez monitorowanie zmian parametrów w organizmu jak np. przepływ tlenu przez organizm podczas wysiłku sportowego. Urządzenie składa się z maski praktycznej, maski higienicznej, obudowy oraz sprofilowanej aplikacji.
Inner Temp - platforma badająca temperaturę ciała w sportach wytrzymałościowych
Lider: Potr Kędzia
Opiekunowie: Comarch
Punktem wyjściowym prac nad platfomą była udowodniona zależność między temperaturą ciała, a wynikami sportowymi bez względu na dyscyplinę uprawianego sportu. Odpowiednia temperatura otoczenia i ciała ma ogromne znaczenie dla wyników trenującej osoby i jej bezpieczeństwa.
InnerTemp to innowacyjne urządzenie do pomiaru temperatury skóry i otoczenia. Niezwykle lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Dzięki studenckiemu rozwiązaniu łatwiej zrozumieć w jaki sposób temperatura wpływa na naszą wydajność i regenerację.
Łacząc InnerTemp z mobilną aplikacją, można obserwować wyniki w czasie rzeczywistym.
Nagroda publiczności przyznana zostala projektowi aplikacji Lost+found pets realizowanemu na WiT, któremu liderowął Robert Pytel. Projekt powstał we współpracy z firmą estigiti, a jego celem było ułatwienie odnalezienia zaginionych zwierząt ich właścicielom.
Jak powiedział dr inż. Maciej Nikodem - organizator KPZ, studenci poza realizacją zadań o charakterze technologicznym, podczas prac nad rozwiązaniami projektowymi mają okazję rozwijać kompetencje miękkie takie jak organizacja pracy, delegowanie zadań, czy rozwiązywanie konfliktów w grupie.
Głównymi sponsorami XII edycji wydarzenia były firmy PPG Global Business Services Poland i Capgemini.
Więcej informacji na stronie PWr i KPZ
Media o wydarzeniu i projektach studenckich
Polsat