Mgr inż. Jakub Jendryka i inż. Wojciech Bohdan to najlepsi absolwenci Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów za rok 2023/24.
Najlepszym absolwentem WEFiM I stopnia w roku akademickim 2023/24 został inż. Wojciech Bohdan.
W pracy inżynierskiej zajmował się tematyką autonomicznych robotów turniejowych podążających za linią. Badał możliwość wykorzystania podwojonej liczby czujników do zwiększenia niezawodności sterowania robotem.
Promotorem pracy był dr inż. Grzegorz Głomb z Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej.
Na studiach skupiał się na dzialalności w kole naukowym KoNaR, a praca inżynierska powstała raczej przy okazji.
Niemniej jednak, przyniosła oczekiwane rezultaty i została dobrze oceniona.
Członkiem Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" jest od pierwszego semestru na studiach.
Początkowo współtworzył robota saperskiego "Ariadna", później skupił się na realizacji mniejszych robotów, które osiągnęły wiele sukcesów na turniejach w Polsce i Europie.
Prowadził warsztaty z zakresu elektroniki i robotyki dla innych studentów, ucząc ich podstawowych umiejętności pracy z robotami.
Dwukrotnie koordynował realizację zawodów robotów RoboticArena - za pierwszym razem jako sędzia główny, za drugim razem jako koordynator całego wydarzenia.
Przez dwie kadencje był członkiem zarządu koła, gdzie skupiał się na sprawnym wykorzystaniu aktualnego potencjału członków koła.
Jak mówi Koło naukowe umożliwiło mu realizację wielu projektów oraz zdobycie doświadczenia w pracy w zespole na różnych stanowiskach.
Najlepszym absolwentem WEFiM II stopnia w roku akademickim 2023/24 został mgr inż. Jakub Jendryka.
Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. miniaturyzację spektrometrów mas. W dużym skrócie, spektrometria mas to metoda analityczna pozwalająca poznać skład badanej próbki. Cechuje się ona bardzo dużą czułością oraz uniwersalnością. Tradycyjnie spektrometry mas to duże urządzenia rozmiaru od "piekarnika" po "dużą szafę", co uniemożliwia korzystanie z nich poza laboratorium. Ich miniaturyzacja pozwoliłaby na cały szereg nowych zastosowań zaczynając od obronności cywilnej, przez diagnostykę medyczną, kończąc na eksploracji kosmosu.
Taki właśnie prototyp przenośnego spektrometru mas, opracował w ramach swojej pracy magisterskiej, wykorzystując m. in. wiedzę i praktykę dotychczasowo zgromadzoną przez zespół z Katedry Mikrosystemów, z którym współpracuje. Promotorem pracy magisterskiej był dr inż. Piotr Szyszka. O ile urządzenie nie było w pełni gotowe do wykorzystania to pozwoliło ono na pierwsze pomiary.
Temat spektrometrii mas mgr inż. Jakub Jendryka kontynuuje jako uczeń szkoły doktorskiej PWr.
𝗔𝗸𝘁𝘂𝗮𝗹𝗻𝗶𝗲 𝗷𝗲𝗴𝗼 𝗽𝗿𝗼𝗺𝗼𝘁𝗼𝗿𝗲𝗺 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗶𝗻𝘇̇. 𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗚𝗿𝘇𝗲𝗯𝘆𝗸.