Cztery projekty z Politechniki Wrocławskiej z finansowaniem w kolejnej edycji grantów Miniatura 9 od Narodowego Centrum Nauki. Badacze i badaczki otrzymają na swoje pomysły i naukowe wyjazdy łącznie 150 tys. zł.
Laureatem z ramienia naszego wydziału jest dr inż. Mirosław Gierczak, naukowiec z Katedry Mikrosystemów.
Opis projektu:
„Mikrogenerator elektromagnetyczny zrealizowany w technologii LTCC na potrzeby pozyskiwania energii elektrycznej z otoczenia” – kwota dofinansowania 49 433 zł.
Projekt dr. Mirosława Gierczaka dotyczy rozwoju miniaturowych mikrogeneratorów elektromagnetycznych typu „energy harvester”, zdolnych do pozyskiwania energii elektrycznej z otoczenia. Mikrogeneratory te składają się z dwóch podstawowych elementów – magnesów oraz cewek.
– Zajmę się opracowaniem nowych, zminiaturyzowanych struktur cewek przy wykorzystaniu technologii grubowarstwowych past światłoczułych i niskotemperaturowej ceramiki współwypalanej – Low Temperature Co-Fired Ceramics (LTCC) – tłumaczy dr Gierczak. – Pozwoli to na zwiększenie liczby zwojów i tym samym wartości indukcyjności cewek, co z kolei przełoży się na poprawę parametrów elektrycznych i wzrost objętościowej gęstości mocy mikrogeneratora.
Pomysł laureata z W12 jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zasilanie urządzeń w sektorze IoT (Internet of Things), elektroniki noszonej czy też automatyki przemysłowej. – Uzyskane przeze mnie wyniki będą stanowić podstawę do dalszych prac nad nowoczesnymi, energooszczędnymi rozwiązaniami dla mikroelektroniki przyszłości – dodaje dr Gierczak.