Dr inż. Maciej Mulak z Wydziału Postawowych Problemów Techniki i Prof. Teodor Gotszalk z Katedry Nanometrologii WEFiM rozmawiali o tym jak mierzyć to, czego nie widać oraz o przekraczaniu granic optyki, w międzyczasie "rozbrajając" nazwę Laboratorium Drobnowidztwa i Drobnodziejstwa, a także mikro, nano i pikometry oraz inne zagadnienia.
W bardzo interesującej i dynamicznie rozwijającej się dyskusji naukowcy omówili sposoby badania niewidzialnych gołym okiem zjawisk, przybliżając historie powstawania i zasady działania konwencjonalnych mikroskopów optycznych, skaningowych mikroskopów elektronowych, skaningowych tunelowych (STM) oraz mikroskopów sił atomowych ( AFM).
Przywołując postacie istotne dla rozwoju technologii mikroskopowej jak Robert Hook, Ernst Ruska, Max Knoll, James Gimzewsky, Gerd Binnig i inne, przedstawili kamienie milowe w tym procesie.
O czym marzy się w Laboratorium Drobnowidztwa i Drobnodziejstwa i co ekscytuje obecnie naukowców dowiecie się słuchając rozmowy z prof. Teodorem Gotszalkiem.
Polecamy serdecznie!