Gościem audycji Fizyka bez zamulania jest dr inż. Piotr Kozłowski z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów.
Podczas długiej rozmowy opowiedział m.in. o tym jak komorę dźwiękową, zwaną Węgielkiem, można przeistoczyć w przestrzeń o różnorodnej akustyce np. katedry, sali kameralnej, czy sali filharmonicznej, za pomocą małego pilota lub tabletu. Wyjaśnił możliwości zainstalowanego w komorze systemu Amadeus Acoustic, który nie pozwala energi akustycznej zbyt szybko wygasnąć, podtrzymując ją, w celu uzyskania i zapewnienia odpowiednich efektów akustycznych słuchaczom.
Gdzie mają ćwierkać ptaszki, a gdzie ma ryczeć lew? - to obrazowe nawiązanie do części rozmowy o celach systemu immersyjnego w akustyce.
Wykładowca mówił także o roli akustyków jako testerów sprzętu domowego AGD, nawiązując do problemu cywilizacyjnego, jakim jest na przykład ekspozycja na hałas.
Nieliniowy zmysł słuchu, znaczenie decybelowych różnic i biblioteka dźwięków to kilka wątków, które dotyczą procesu słyszenia i zostały podjęte w rozmowie.
Znalazł się w niej również temat dotyczący podwodnego nagłośnienia, służącego celom komercyjnym lub sportowym.
Dzięki naszemu ekspertowi poznajemy kulisy projektowania siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i tworzenia akustyki Dworca Głównego.
W rozmowie, o tym jak zapanować nad hałasem na koncercie, o nieoczywistych związkach akustyki z medycyną, a także o perspektywach pracy dla akustyków.
Zapraszamy serdecznie!
Chcesz wiedzieć więcej o akustyce?
https://wefim.pwr.edu.pl/kandydaci/oferta-studiow-i-stopnia/elektronika
https://linktr.ee/akustyka.wroclaw
https://elektronika.pwr.edu.pl/#/