Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Dzień Otwarty - relacja

Data: 14.04.2025 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

W piątek 11 kwietnia rozpoczęliśmy Dzień Otwarty prezentacją o Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Jakie kierunki można studiować na naszym wydziale i jakie są warunku studiowania przedstawił  dr hab. inż. Artur Wiatrowski, prof. PWr.

Następnie, kandydaci na studia mieli okazję uczestniczyć w dwóch poniższych wykładach:

Jak nauka zmienia otaczający nas dźwięk, który poprowadził dr inż. Piotr Kozłowski z Katedra Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów

oraz 

Eksploracje (mikro)biologiczne kosmosu, czyli o (mikro)technologiach w kosmosie, który przygotowała dr inż. Patrycja Śniadek z Katedra Mikrosystemów.

Po wykładach otwarte zostały poniższe laboratoria dla zwiedzających:

Laboratorium Fotowoltaiczne, w którym do technologii cienkowarstwowych przekonywali: dr inż. Milena Kiliszkiewicz, mgr inż. Paulina Kapuścik, mgr inż. Wiktoria Weichbrodt, dr inż. Laura Jasińska, mgr inż. Urszula Wawrzaszek oraz mgr inż. Maurycy Maziuk;

Laboratorium Światłowodów  w którym pokazy dotyczące światłowodów realizowała dr inż. Urszula Nawrot;

Komora Akustyczna w której o inżynierii akustycznej mówił dr inż. Piotr Kozłowski;

Laboratorium Robotów Autonomicznych  w którym kandydaci na studia mogli dowiedzieć się jak tworzy się oprogramowanie, które kontroluje działanie floty robotów, najpierw w warunkach symulacji, a następnie w udawanym środowisku magazynu na bazie nowego zestawu dydaktycznego. Prezentację prowadził dr inż. Janusz Jakubiak;

Laboratorium Informatyki Kwantowej  w którym na specjalnie przygotowanych stanowiskach zagadnienia dotyczące infromatyki kwantowej wyjaśniał dr inż Marcin Palewicz.

Pokazanie nowoczesnych technologii, procesów jakie w nich zachodzą i ich zastosowań pozwoliło uczestnikom zrozumieć, jak ważne dla naszego otoczenia i zaawansowane są prowadzone u nas badania i eksperymenty.

Kandydaci na studia mieli też okazję spotkać się z reprezentantami kół naukowych, którzy urządzili stoiska w łączniku budynku C-5 w celu zaprezentowania projektów nad którymi obecnie pracują.

O tym jak sterować elektroniką,  jakie problemy inżynierskie pojawiają się przed SKNMOS oraz jak są rozwiązywane można było  dowiedzieć się, rozmawiając z jego przedstawicielami.

Jak wygląda praca z dronem od strony technicznej przedstawili reprezentanci  KN Falcon. Na ich stanowisku można było też sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze lotu dronem.

O zaawansowanych technologiach mozna było  porozmawiać z KN NAMI. Koło realizuje projekty, w ramach których powstają urządzenia umożliwiające wytwarzanie układów scalonych, stanowiących fundament współczesnych technologii – od elektroniki konsumenckiej po zaawansowane systemy medyczne.

KN M3 zapraszało do obserwowania zielonej gąsieniczki, czyli mikro-robota, wykonanego z wykorzystaniem druku 3D z kompozytu odkształcającego się pod wpływem działania lasera IR. 
Jednocześnie, można było pobić rekord na malutkiej konsoli i  i dowiedzieć się, jak się czuje roślinka w kosmosie.

Chilloutowe brzmienia zapewniło KN AES. Na stoisku kandydaci mogli się "wsłuchać w swoje możliwości ", rozmawiąjąc z reprezentantami koła o studiowaniu  inżynierii akustycznej.

Za nami Dzień Otwarty, a przed nami początek procesu rekrutacyjnego.

Rejestracja zaczyna się 1 czerwca. Zapraszamy do studiowania naszych kierunków!

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025