Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Druga bawarsko-czesko-polska szkoła letnia z nanoelektroniki próżniowej

Data: 03.10.2024 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

W lipcu i sierpniu 2024 roku odbyła się druga edycja  bawarsko-czesko-polskiej szkoły letniej na temat badań z zakresu nanoelektroniki próżniowej, organizowana przez Uniwersytet Techniczny Wschodniej Bawarii (OTH Regensburg) wraz z partnerem z Instytutu Instrumentów Naukowych Czeskiej Akademii Nauk (ISI CAS Brno), w której ponownie wzięli udział także partnerzy z Polski (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Politechnika Wrocławska).

Szkoła letnia umożliwiła studentom z instytucji partnerskich solidne wprowadzenie w dziedzinę nanoelektroniki próżniowej. Omówiono bieżące tematy badawcze realizowane we wszystkich trzech instytucjach.
Prowadzono także rozmowy na temat przygotowania wspólnych wniosków o dofinansowanie badań.

Pierwsza edycja szkoły letniej 2023 odbyła się w Regensburgu w Bawarii.

W tym roku pierwsza część drugiej edycji szkoły letniej 2024 odbyła się w lipcu w Brnie w Czechach, a druga część w sierpniu w Bad Honnef w Niemczech.

Pierwsza część szkoły letniej odbyła się w ramach 37 Międzynarodowej Konferencji Nanoelektroniki Próżniowej (IVNC) pod kierunkiem dr. Alexandra Knápka w Brnie, w dniach od 15 do 19 lipca, gdzie łącznie 150 prelegentów z całego świata przedstawiło aktualne tematy badawcze z zakresu elektroniki próżniowej.

Po zrealizowaniu zajęć w  pierwszej części szkoły letniej i wybranych wykładach na konferencji IVNC, uczestnicy z Bawarii, Czech i Polski zapoznali się z działalnością instytutu ISI Brno oraz odwiedzili kilka wybranych firm, zajmujących się rozwojem mikroskopii elektronowej i elektroniki próżniowej (Delong Instruments, Humusoft, IQS Nano, ZEISS Czechy). Ta część odbyła się i zaplanowana była dla łącznie około 18 uczestników z Bawarii, Czech i Polski, w tym 9 z Bawarii, 5 z Czech i 4 z Polski.

Druga część szkoły letniej 2024 odbyła się w Bad Honnef w Niemczech, w ramach 9-tych Międzynarodowych Warsztatów Elektroniki Próżniowej organizowanych przez dr. hab. Wolframa  Knappa, w dniach 28-30 sierpnia. Podczas warsztatów studenci z instytucji partnerskich prezentowali swoje badania w trakcie prezentacji ustnych oraz posterowych. Jednocześnie, praktyczne zastosowania elektroniki próżniowej zaprezentowały firmy z branży (THALES, Ketek GmbH, ABB AG).

W szkole letniej wzięło udział łącznie 18 uczestników (9 z Bawarii, 5 z Czech i 4 z Polski), w tym 15 studentów ze wszystkich trzech partnerskich instytutów w Regensburgu, Brnie i Wrocławiu.

Uczestnicy Szkoły Letniej z ramienia Katedry Mikrosystemów, WEFiM.

W sierpniu w Bad Honnef byli:
Michał Krysztof,
Marcin Białas,
Paweł Urbański,
Jan Sobków, 
Michał Zychla. 

W lipcu w konferencji IVNC brali udział:
Michał Krysztof,
Marcin Białas,
Paweł Urbański.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024