Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

AI Day na WEFiM - relacja

Data: 19.03.2025 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

W środę, 19 marca, studenci i pracownicy Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów spotkali się z przedstawicielami czterech firm technologicznych, którzy przedstawili zastosowania sztucznej inteligencji w swoich dziedzinach.

Działania firmy DXC z wykorzystaniem sztucznej inteligencji opisał dr inż. Wojciech Domski, jednocześnie pracownik WEFiM, w wykładzie pt. „Generowanie scenariuszy dla branży automotive z wykorzystaniem modeli LLM”. W swojej prezentacji opowiedział, jak wykorzystuje się modele LLM (Large Language Model) do generowania najbardziej zbliżonych do rzeczywistości scenariuszy testowych stosowanych w celu wyprodukowania idealnego produkt i optymalizacji procesów testowania, co pozwala na szybsze wykrywanie problemów i poprawę jakości pojazdów. Wyjaśnił takie zagadnienia, jak tokenizacja czy walidacja, które są stosowane w kontekście analizy dużych zbiorów danych przez LLM.

Zakresy implementacji sztucznej inteligencji w firmie Neurosoft przedstawił absolwent Wydziału Elektroniki PWR, założyciel i Wiceprezes Zarządu firmy mgr inż. Cezary Dołęga, który wygłosił wykład pt. „Sztuczna inteligencja w praktyce - doświadczenia Neurosoft”.

Zaprezentowane zostały wdrożenia dla poniższych produktów.

NeuroCar – aplikacje dla systemów transportowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego
wykorzystywane w Inteligentnych Systemach Transportowych.
NeuroLex – aplikacje dla prawników przetwarzające język naturalny i wspierające analizę dokumentów
prawnych.
NeuroSpace – narzędzie umożliwiające wykrywanie obiektów, identyfikację i eksplorację przestrzeni
za pomocą w pełni zautomatyzowanych dronów.
NeuroVoice – aplikacje w komunikacji człowiek-komputer.

KP Labs to firma, której misją jest przyspieszenie eksploracji kosmosu przez rozwój autonomicznych statków kosmicznych i technologii robotycznych. Obszary zastosowań sztucznej inteligencji w kosmosie zreferował dr inż. Krzysztof Kotowski w wykładzie pt. „Sztuczna inteligencja w kosmosie”.

Między innymi są nimi:
- umieszczane w satelitach mikrokomputery Antelope, Leopar i Lion
- jednostki przetwarzania danych (DPU), oferujące wydajną analizę danych pokładowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji; Oryx
- narzędzie do tworzenia oprogramowania dla lotów specyficznych dla ładunku i misji, upraszczające proces rozwoju oprogramowania i zapewniające jego równomierne i wydajne działanie; czy Herd – zestaw algorytmów przetwarzania sygnałów opartych na sztucznej inteligencji, pozwalających na analizę satelitarnych obrazów Ziemi.

Aspekty aktualnych prac w firmie Intel, jednym z największych w świecie producentów układów scalonych bardzo wysokiej skali integracji, umożliwiających implementację sztuczną inteligencji, w ciekawej prezentacji pt. „Intel w Polsce”, przedstawił kolejny absolwent WEiM PWr, mgr inż. Paweł Sikora. Przypomniał on szczegóły dotyczące obecności Intela w Polsce, a następnie przybliżył rozwiązania z obszaru wydarzenia, jak np. specjalizowane jednostki obliczeniowe (GPU, TPU, NPU) oraz akceleratory sztucznej inteligencji zaprojektowany specjalnie do trenowania i uruchamiania dużych modeli AI w środowisku serwerowym – Intel Gaudi oraz w miejscach, gdzie generowane są dane (Edge AI) – procesory Intel Core Ultra. Wystąpienie to zakończyło całość wydarzenia.

Firmy, które uczestniczyły w wydarzeniu „AI Day na WEFiM”, ściśle współpracują z Wydziałem Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr, są m.in. pracodawcami dla naszych absolwentów oraz oferują miejsca praktyk i staży.

 AK

Fot. Anna Kolman

Politechnika Wrocławska © 2025