Dwadzieścia lat pasji i wytrwałości w pracy nad coraz bardziej innowacyjnymi modelami robotów – tak można podsumować historię Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”, które właśnie obchodziło swój jubileusz.
Od momentu powstania koło przyciągało kolejne pokolenia pasjonatów robotyki, którzy brali udział w licznych zawodach krajowych i międzynarodowych, a także współorganizowali jedno z największych wydarzeń w tej dziedzinie w Polsce - Międzynarodowe Zawody Robotów Robotic Arena.
Podczas uroczystości 20-lecia nie zabrakło zabawnych filmów i prezentacji, które podsumowały dwie dekady działalności koła. Założyciele oraz opiekunowie koła wspominali na scenie jego początki i opowiadali o kolejnych etapach rozwoju, które doprowadziły do dzisiejszych sukcesów.
Szczególne wyróżnienia otrzymały osoby, które miały znaczący wpływ na rozwój koła. Wieloletni opiekun, dr inż. Robert Muszyński, został nagrodzony specjalną statuetką akacji, a Prorektor dr inż. Piotr Górski, który też miał swój udział we wspieraniu działalności „KoNaR-u”, otrzymał mniejszą wersję tej nagrody.
Zaproszeni na to wydarzenie goście mieli okazję podziwiać efekty pracy członków koła, w tym najnowsze osiągnięcia – projekty takie jak bezzałogowa łódź PassAT i łazik Nomad.
Życzymy kolejnych sukcesów oraz niezmiennie satysfakcji z pracy w zespole nad kolejnymi robotycznymi konstrukcjami!
KN Robotyków „KoNaR” działa przy Katedrze Cybernetyki i Robotyki. Głównym celem koła jest rozwój i propagowanie wiedzy z zakresu robotyki. Członkowie koła zajmują się tematyką konstruowania i sterowania robotów, zastosowań sztucznej inteligencji, systemów wbudowanych. Wraz ze swoimi konstrukcjami biorą udział i zdobywają liczne nagrody w turniejach robotycznych w kraju i za granicą. Są też organizatorami jednego z największych wydarzeń robotycznych w Polsce – Międzynarodowych Zawodów Robotów Robotic Arena.
Poza prowadzeniem indywidualnych prac nad własnymi konstrukcjami, w ramach realizowanych w kole projektów rozwijają zaawansowane konstrukcje robotyczne oraz zbierają doświadczenia w pracy w zespole.
Aktualnie prowadzone projekty to:
• Autonomiczna Platforma Mobilna "Ariadna"
• Bezzałogowa łódź PassAT
• Łazik Nomad
• Manipulator "KonARM"
• System Inteligentnego Domu "02"
• Społeczny Robot Terapeutyczny "SARAh"
• Zarządzanie Serwerem „Tenere” oraz web-development.
Opiekun naukowy: dr inż. Robert Muszyński