Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Wciąż nie działa…Nieregularnik Ilustrowany SSN SPENT - grudniowe wydanie

Data: 04.12.2024 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

Wciąż nie działa…Nieregularnik Ilustrowany SSN SPENT wraca po raz drugi w tym semestrze i jednocześnie w gorącym przedświątecznym okresie. Grudzień to miesiąc w którym czas się kurczy, a lista rzeczy do zrobienia wydłuża, ale mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo trochę czasu na lekturę Nieregularnika.

W numerze - 

Paweł Darasz - Mól i Szymon Krawczyk  w artykule "A jednak działa. Makroskop" uświadamiają skomplikowaną budowę mikroskopu sił atomowych i zgłębiają szczegóły budowy i działania makroskopu.

W artykule Bit, czy nie bit...oto jest pytanie...  prof. Andrzej Sikora zachęca do kodowania z eksperymentalnym językiem programowania Shakespeare Programming Language (SPL), pisanym jak dramat wspomnianego w nazwie Shakespeare'a. Program udowadnia, że programowanie może być sztuką, a języki programowania mogą być zaprojektowane w dowolny sposób.

Daryna Bulavka przybliża w jaki sposób mrówki stały się inspiracją dla innowacji w technologii w artykule pt. Mrowienie w algorytmie.

Jeremiasz Albatros pisze o przekraczaniu granic ludzkich możliwości w myśli technologicznej, ale też niespełnionych nadziejach naukowych wizjonerów, szczególnie w obszarze podboju kosmosu, który jak wiadomo rozbija się o "rafy budżetowe".

Bartosz Pruchnik pisze o jakości życia z jedzeniem pod nosem, a konkretnie  w budynku C5 i marzy o "automacie jadłodajni", który pozwoli zjeść pracownikom w towarzystwie, bez pośpiechu i  na wydziale, czyli o potrzebie decentralizacji gastronomicznej.

Temat jedzenia podjął też prof. Andrzej Sikora, który dowodzi w artykule Przepis na dobry kod…, że gotowanie i programowanie mają wiele wspólnego. Jednocześnie, dzieli się kodem, który pozwala upiec ciasto w polewie czekoladowej oraz wygenerować nieśmiertelny komunikat „Hello world!”. 

W arykule "Jak linijką zmierzyć zwarcie" Dominik Badura wyjaśnia jak wykryć zwarcie w układach 
urządzeń wykorzystujących mikroprocesory lub inne kosztowne i trudno dostępne podzespoły, zaraz po ich naprawie, ale jeszcze przed ich uruchomieniem.

W Fotoplastykonie zobaczycie obraz powierzchni dwutlenku tytanu, który przypomina choinkowy las. 

Zapraszamy do lektury!

Nieregularnik jest redagowany i wydawany jest przez Stowarzyszenie Polskich Entuzjastów Nanotechnologii SPENT, czyli studentów i doktorantów zafascynowanych nanonauką. SPENT działa przy Katedrze Nanometrologii, której pracownicy stanowią wsparcie dla działań młodych naukowców.
Więcej o działalności KN SPENT oraz kontakt tutaj.

Redakcja niezmiennie zachęca do współpracy i czeka na Was w salach 012, 213, na korytarzach i
cyfrowo!!

 

 

 

 

Politechnika Wrocławska © 2025