Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter 3

Data: 17.01.2022 Kategoria: Życie wydziału

13 stycznia 2022 roku rakieta Falcon 9 wyniosła na niską orbitę okołoziemską bio-nanosatelitę, zaprojektowanego w Katedrze Mikrosystemów, na pokładzie którego znajdują się trzy eksperymenty biologiczne, a są to hodowle grzybów Fusarium Culmorum w dedykowanych lab-on-chipach oraz ziarno rzeżuchy w specjalnej mikro doniczce.

Projekt pn.: „Bio-nanosatelita wykorzystujący zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip oraz metodologia prowadzenia badań bio-medycznych z jego wykorzystaniem w warunkach mikrograwitacji” (POIR.04.01.01-0010/19) został przyznany w ramach programu Wspólne Przedsięwzięcie z Województwem Dolnośląskim "Dolnośląska strefa technologii biomedycznych".
Głównym założeniem interdyscyplinarnego projektu, łączącego wiedzę ekspercką z wielu różnych dziedzin nauki, było stworzenie bio-nanosatelity, który został wyposażony w miniaturowe laboratorium (tzw. Lab-on-chip) Umożliwi ono prowadzenie badań z zakresu biologii, medycyny, farmacji w warunkach występujących w kosmosie.
Instytucje zaangażowane w projekt bio-nanosatelity to: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz firma SatRavolution – lider projektu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025