Za nami finał X edycji Konferencji Projektów Zespołowych w której tradycyjnie brali udział studenci z WIT i WEFiM. Poprzez pomysły na aplikacje, programy, czy mapy odpowiedzieli na zapotrzebowanie firm z różnych branż.
Do finału zgłoszono 25 tematów. Studenci stworzyli m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości sterowane myślami, mapę wędrówek jeży, program do zarządzania flotą samochodów, czy aplikację służącą do wróżenia z kart Tarota. Wszystkie projekty były naprawdę innowacyjne i miały ogromny potencjał do zastosowania.
Wśród wielu wyjątkowych projektów docenione zostały prace studentów Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Kompaktowe urządzenie do monitorowania jakości wody z usługą sieciową do akwizycji i wizualizacji pomiarów
(live water quality monitoring station)
To projekt studentów kierunku Automatyka i Robotyka Jakuba Marczaka, Huberta Ordy, Łukasza Walczaka i Pawła Wójcika.
Uznany został za najlepszy według przedstawicieli firm, biorących udział w programie. Zaprezentowane urządzenie to proste i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające badać parametry wody. Bada cztery kluczowe dla wody parametry – temperaturę, twardość wody, pH oraz mętność. Dane przesyłane są do aplikacji, która charakteryzuje się przejrzystością i wygodnym interfacem. Umożliwia dostęp do wielu urządzeń i czujników, podgląd danych na żywo, dostarczając czytelne wykresy.
Projekt powstał przy współpracy z firmą Thaumatec Tech Group.
Aplikacja mobilna do eksploracji dawnego Wrocławia
Stworzyli ją Tymoteusz Rawicki, Ilia Liubin i Raman Skuratovich, studenci automatyki i robotyki.
Umożliwia historyczną eksplorację Wrocławia i spacer śladami dawnej architektury. Dzięki wykorzystanym technologiom rozszerzonej rzeczywistości (AR) można oglądać modele dawnych budynków za pomocą aparatu swojego telefonu, w miejscu gdzie obecnie znajduje się ich odpowiednik. Obecnie studenci zmapowali dom handlowy Feniks, czyli przedwojenny secesyjny dom towarowy braci Barasch i kościół św. Magdaleny.
W planach studenci mają dodanie kolejnych trzech obiektów – budynku C-19, w którym mieścił się dawny szpital dziecięcy przy ul. Hoene-Wrońskiego, gmachu B-1 przy ul. Smoluchowskiego 25 oraz mostu Grunwaldzkiego.
Projekt powstał przy współpracy z firmą estigiti
Tłumacz języka migowego
Opracowali go studenci kierunku automatyka i robotyka: Adrianna Zimoch, Adam Modlich, Bartłomiej Kempa, Maciej Hołodniuk i Karol Janowski. Aplikacja, dedykowana na telefon z systemem Android, w ograniczonym stopniu rozpoznaje i tłumaczy polski język migowy w czasie rzeczywistym. Zadanie było utrudnione w zakresie pozyskania odpowiednich danych, gdyż polski język migowy nie jest uniwersalny i użytkownicy wykorzystują go tylko w naszym kraju. Ostatecznie udało się znaleźć odpowiednie informacje na stronie Uniwersytetu Harvarda, gdzie opublikowano dużą, liczącą ponad 2 GB bazę zdjęć.
Projekt powstał przy współpracy z firmą estigiti
Konferencja Projektów Zespołowych to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je ściśle z nimi współpracując. Dzięki temu mogą zobaczyć, jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach. To także szansa dla pracowników uczelni na nawiązanie kontaktów z przemysłem, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi.
Więcej informacji na stronie PWr