Nowy numer Wciąż nie działa - Nieregularnika SSN SPENT

Data: 27.09.2024 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie wydziału

Sezon wakacyjny dobiega końca, idzie jesień - będzie czas na czytanie.

Z nową publicystyką, projektami i sprawozdaniami wraca Nieregularnik Ilustrowany SPENT Wciąż nie działa....

W numerze 13. prof. Andrzej Sikora przybliża postać XIX - wiecznego Ks. Jana Dzierżonia, badacza życia pszczół na terenach dawnego Wroclawia i opolszczyzny. W wyniku jego działań powstały usprawnienia, które pozwoliły mu na profesjonalną hodowlę pszczół. Zrewolucjonizował on pszczelarstwo znacznie zwiekszając produkcję miodu. Dzięki swoim badaniom zyskał światową sławę. Na jego cześć  w 1946 r. miasto Rychbach na Dolnym Śląsku otrzymało nazwę Dzierżoniów, a we Wrocławiu przy ul. Bartla stoi pomnik przyrody, który nazwano Dębem Dzierżonia.

Założenia projektowe, parametry techniczne i działanie trójtorowego stanowiska do testowania światłowodowych czujników naprężenia opisali Krzysztof Gajewski i Michał Dynak.

Z kolei absolwenci Wydziału Elektrycznego Daryna Bulavka, Michał Pawłowski i Tomasz Nowak przedstawili projekt powstawania studenckiego sejsmografu.

Stała rubryka "SPENT w literaturze " urosła do rozmiarów kompletnego artykułu.

Swoje miejsce w Nieregularniku  znalazły także zdjęcia w mikroskali realizowane na poczet konkursu mikrografii, organizowanego przez Zyvex lab w ramach konferencji Micro and Nanoengineering.

O żmudnym procesie replikacji w mikroskali prawdziwej natury poprzez tworzenie żuczków solarnych napisał Bartosz Pruchnik.

Wersja papierowa Nieregularnika pojawi się w poniedziałek - 30.09.

Zapraszamy do lektury!

iznowniedziala13_split-obrazy-0.jpg