Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Co warto wiedzieć?

Elektronika to obecnie nie tylko rozwiązania sprzętowe związane z przetwarzaniem i przesyłaniem sygnałów czy gromadzeniem i przechowywaniem danych, ale również zintegrowane z nimi rozwiązania programistyczne. Współczesne trendy rozwoju cywilizacyjnego powodują, że elektronika jest coraz silniej powiązana z fotoniką, automatyką i robotyką, mikrosystemami, telekomunikacją, informatyką czy sztuczną inteligencją, gdzie układy analogowe łączą się z cyfrowymi, a uzupełnia je zaawansowane i wielopoziomowe oprogramowanie.

Fotonika dopełnia elektronikę tam, gdzie konieczne jest przesyłanie ogromnych ilości informacji i „możliwości” elektronów w tym zakresie stają się niewystarczające. Dlatego też coraz częściej sięgamy po zjawiska optyczne i przekazujemy informację za pomocą fotonów. Stąd rosnące znaczenie fotoniki i jej powiązanie z elektroniką i informatyką.

Mikrosystemy to urządzenia o wymiarach od mikrometrów do pojedynczych centymetrów, wytwarzane z wykorzystaniem mikro- i nanotechnologii elektronicznych i mechanicznych. Obecnie mikrosystemy stanowią pomost do nanoelektroniki i nanomaszyn. Ich szerokie rozpowszechnienie we wszystkich dziedzinach życia i działalności człowieka będzie rosło wraz z rozwojem nauki i techniki oraz nowoczesnych metod wytwarzania.

Prezentacja Wydziału na Dzień Otwarty 05.04.2024

Okiem studenta

Daniel Tomasz Ząbek, student V sem., kierunek EiT (Elektronika i Telekomunikacja), starosta, przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego

zabek.jpg
Można śmiało powiedzieć, że Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów to miejsce, gdzie niemożliwe staje się rzeczywistością. Dlaczego? Jeszcze nie tak dawno nawet nie śniliśmy o obecnych dokonaniach w obszarze miniaturyzacji. A przecież postęp w tej tematyce dokonywał się między innymi na naszym Wydziale. Gdy popatrzymy na komputery, telefony, tablety, telewizory, to przekonamy się, że wszystkie te sprzęty są wręcz „wypchane” mikrosystemami (mikroprocesorami i czujnikami). I właśnie o nich w trakcie studiów opowiedzą Wam świetni wykładowcy i specjaliści z tej dziedziny.

Jak się studiuje na Wydziale? Chyba lepiej być nie może. Mamy jedną z najlepszych kadr dydaktycznych i badawczych, która skutecznie rozwija zainteresowania zaangażowanych studentów, czy to indywidualnie, czy też poprzez aktywnie działające koła naukowe. Do naszej dyspozycji są przeróżne kursy teoretyczne oraz praktyczne - projektowe, laboratoryjne, ćwiczeniowe i wykładowe. Można więc w czasie studiów zdobyć szeroko pojętą wiedzę z zakresu elektroniki, fotoniki, optyki i mikrosystemów. Jeżeli tylko się chce.

Nadmienię też, że władze wydziału jak i Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego starają się skutecznie rozwiązywać wszystkie trapiące studentów problemy.

Nie wiesz gdzie studiować? Studiuj z Nami na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów! #Studiujmy_Razem_Na_WEFiM

Emilia Szymańska – studentka VII semestru, kierunek Automatyka i Robotyka emilia.jpg

„Studia to tylko nauka" - nic bardziej mylnego! Oprócz zagłębiania się w świat robotyki, miałam tutaj szansę poznać niesamowitych ludzi, pracować nad projektami badawczymi w kołach naukowych i organizować najróżniejsze wydarzenia razem z samorządem studenckim. Co więcej, dzięki wymianie studenckiej nawiązałam międzynarodowe kontakty i udoskonaliłam język obcy, co w połączeniu z wiedzą ze studiów pozwoliło mi na podjęcie ciekawych praktyk, a później pracy. Gdybym miała cofnąć się do klasy maturalnej i decydować ponownie o studiach, zdecydowanie wybrałabym przeżycie tej przygody jeszcze raz!

#Studiujmy_Razem_Na_WEFiM

Wiktor Dębowski, student I sem., kierunek EAC (Electronic and Computer Engineering) debowski.jpg

Wybrałem studia na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, ponieważ wiedziałem, że dzięki temu nauczę się samodzielnej, jak i zespołowej pracy, dobrego rozporządzania swoim czasem, a także wielu innych przydatnych umiejętności.

Kierunek, który wybrałem, czyli Electronic and Computer Engineerig, dostarczył mi zarówno wiedzy inżynierskiej, dzięki której rozumiem techniczne aspekty, jak i wiedzy specjalistycznej. Studiowanie to nie tylko nauka. Wydział oferuje bardzo dużo inicjatyw studenckich, dzięki którym możemy się rozwijać́ i poznawać́ bardzo ciekawe osoby.

Studiowanie na Wydziale pozwala mi uczyć się teorii w połączeniu z nabywaniem ważnej w przyszłości praktyki. Zajęcia są prowadzone przez praktyków, którzy poza ogromem wiedzy teoretycznej z danego obszaru, zarażają nas swoją pasją i sprawiają, że nauka staje się przyjemnością, a my sami pragniemy stale ją pogłębiać. Ponadto możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju organizacjach i projektach sprawia, że ciągle się rozwijamy i stawiamy czoła nowym wyzwaniom.

Studia to najlepszy czas w życiu na doskonalenie swoich umiejętności oraz rozwijanie nowych. To dzięki nauce stajemy się tymi osobami, o które będą zabiegać pracodawcy z wielu najlepszych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw.

#Studiujmy_Razem_Na_WEFiM

Katarzyna Czarnacka, studentka II sem. studiów magiserskich, kierunek Automatyka i Robotyka czarnacka_1.jpg

Na Wydziale, Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów jest wiele możliwości rozwoju i to nie tylko pod względem nauki. Na uczelni i wydziale życie studenckie kwitnie, zarówno w kołach naukowych, w agendach kultury, a także w klubach sportowych. Osobiście, jako pasjonatka robotyki, realizuję ciekawe projekty wraz z przyjaciółmi z koła naukowego, tym samym mając możliwość przekucia wiedzy teoretycznej, zdobytej na studiach, w praktyczne działania. Oczywiście, dotyczy to każdej dziedziny nauki, więc niezależnie od kierunku zawsze znajdziecie coś dla siebie.

Jak tylko pojawi się w Waszej głowie myśl dołączenia do grona studentów naszego Wydziału, to śmiało za nią podążajcie!

#Studiujmy_Razem_Na_WEFiM

 

Paweł Rożek, student VI sem., kierunek EiT (Elektronika i Telekomunikacja) rozek.jpg

Studia na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów to wyśmienita okazja do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień w pracy elektronika. To też możliwość poznania ciekawych ludzi z ogromną pasją. Wykładowcy mają ogromną wiedzę, którą chętnie przekazują studentom w przystępny sposób. Nasz Wydział to miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze współpracy poszerzamy swoją wiedzę i zdolności.

#Studiujmy_Razem_Na_WEFiM 

Sebastian Zawierucha, dyplomant, VII sem., kierunek Inżynieria Mikrosystemów Mechatronicznych 

zawierucha.jpg

Dzięki studiowaniu na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów nauczyłem się rzeczy, które okazały się niezbędne w pracy zawodowej. Dostałem świetnie płatną pracę, w obszarze rozwiązań automatyki przemysłowej, jeszcze przed uzyskaniem tytułu inżyniera. Wykwalifikowana kadra pracowników dydaktycznych i naukowych przekazuje wiedzę w przystępny, zrozumiały sposób i zawsze służy pomocą. Oprócz nauki Wydział daje mozliwość aktywnego uczestniczenia w ciekawych tematycznie kołach naukowych. Dzięki aktywności w Radzie Samorządu Studenckiego mamy realny wpływ na to, co się dzieje na Wydziale.   

#Studiujmy_Razem_Na_WEFiM                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 


Politechnika Wrocławska © 2024